CÁDIZ - Španielsky súd rozhodol, že zamestnanec verejnej správy, ktorý niekoľko rokov nechodil vôbec do práce, musí vrátiť takmer 27.000 eur z vyplatenej mzdy.
Uviedla to v piatok agentúra AP, ktorá dostala do rúk januárový rozsudok. Pracovník mestskej vodárenskej spoločnosti sa podľa nej neukázal v kancelárii možno aj šesť rokov a "rozhodne nepracoval" v rokoch 2007-2010, pričom od roku 2011 je na dôchodku.
Bývalý zástupca starostu mesta Cádiz Jorge Blas pre denník El Mundo povedal, že podal podnet na vyšetrovanie, keď radnica chcela odovzdať zamestnancovi diplom pri príležitosti 20-ročnej práce pre mesto a vyšlo najavo, že ho vo vodárenskej spoločnosti, kam bol preložený z radnice, už veľmi dlho nik ani nevidel.
Vodárenská spoločnosť si myslela, že bol preložený nazad na radnicu. Samotný absentér nereagoval, keď sa ho pýtali, akú prácu robil, povedal Blas. Vedenie mesta Cádiz požadovalo, aby bol dotyčný potrestaný pokutou vo výške ročného čistého zárobku - muž sa voči rozhodnutiu odvolal. Avšak januárový rozsudok znamenal definitívny koniec niekoľkoročného súdneho sporu.
Súčasný zástupca starostu Martin Vila povedal, že je prekvapený, ako mohol byť "niekto celé roky v pracovnom pomere a poberať mzdu bez toho, aby vôbec niečo robil".
Prípad mal aj politický podtón, Vila spomenul tvrdenia, podľa ktorých bol absentér obeťou šikany na pracovisku zo strany členov konzervatívnej Ľudovej strany (PP). Tá vládla v Cádize v rokoch 1995-2015, keď ju zosadila ľavicová koalícia na čele s protireformnou stranou Podemos (Môžeme).