KJÓTO – Japonskí astronómovia majú dôvod na oslavu. V okolí čiernej diery totiž pomocou teleskopu zachytili matné záblesky svetla. Svetlo by mohol dokonca pozorovať každý, kto má stredne veľký ďalekohľad!
Blikajúce záblesky svetla okolo čiernej diery sú pre vedcov úchvatnou sondou do správania vesmírneho fenoménu. Takéto svetlo z čiernej diery by podľa odborníkov mohli sledovať aj ľudia s amatérskym ďalekohľadom, uvádza Livescience.com.
Slovák Martin vytvoril geniálnu časovú os vesmíru: Predpoveď, čo sa stane a nie je to nič dobré!
Len čo sa niečo ocitne v pazúroch čiernej diery, je osud objektu nemilosrdne spečatený a jeho budúcnosť neistá. Svetlo okolo diery V404 Cygni zo súhvezdia Labute, ktorá sa prebudila po 26-ročnom spánku, japonskí vedci detekovali už v júni minulého roka. Svetelné vyžarovanie odhalili prostredníctvom emisií röntgenového alebo gama žiarenia. Vďaka tomu zamerali astronómovia z celého sveta svoje optické ďalekohľady na čiernu dieru.
Populárny fyzik prezradil, čo si myslí o tajomstve čiernych dier: Hawking priznal šialenosť
Podľa astronóma Poshaka Gandhiho z univerzity v Southamptone, uviedol magazín Nature, je čierna diera zahalená medzihviezdnym plynom a prachom. „Keby tento závoj absentoval, V404 Cygni by bola jedným z najvzdialenejších objektov našej galaxie, viditeľným na tmavej oblohe voľným okom,“ dodal astronóm.