MOSKVA – Podľa vedcov môže zmena klímy prebudiť k životu nebezpečné patogény. Jedným z nich je aj prehistorický vírus, ktorý 30-tisíc rokov spal v zamrznutej sibírskej pôde a teraz odborníkom naháňa hrôzu.
Objav prastarého vírusu ohlásili francúzski vedci v časopise Americkej národnej akadémie vied. Ide o Mollivirus sibericum, štvrtý typ prehistorického vírusu nájdeného od roku 2003, na ktorý narazil rovnaký francúzsky výskumný tím. Predtým, ako ho vedci opäť uvedú do života a začnú skúmať, musia sa uistiť, či nemôže u ľudí alebo zvierat vyvolať nejakú chorobu.
Stop obávanej ebole: Vedci našli vakcínu, ktorá je stopercentne účinná!
Odborníci vírus klasifikovali ako „obrí“, pretože je dlhší ako pol mikrónu. Objavili ho v permafroste v severovýchodnom Rusku a v dôsledku otepľovania klímy vzniká riziko, že by podobné vírusy mohli byť aj po tisíckach rokov znova aktívne, informuje portál News.yahoo.com.
Vírusy sa môžu znova zobudiť
„Vírusových častíc, ktoré sú stále infekčné, môže byť ešte dosť a v prítomnosti zraniteľného hostiteľa sa môžu patogénne vírusy znova zobudiť,“ uviedol výskumník Jean-Michel Claverie. Regióny, v ktorých boli mikróby nájdené, sú vyhľadávané kvôli priemyselnému využitiu a ak ľudia nebudú opatrní a nebudú dodržiavať ochranné opatrenia, riskujú, že jedného dňa budú musieť čeliť dôsledkom.
Naposledy vedci našli na Sibíri obrí vírus v roku 2013 a neskôr sa im ho v laboratóriu podarilo oživiť v Petriho miske. Na rozdiel od väčšiny vírusov pochádzajú tieto exempláre z poslednej doby ľadovej a sú nielen väčšie, ale aj geneticky oveľa zložitejšie, ako dnes známe vírusy.