BERN - Topenie ľadovcov na celom svete nabralo od začiatku 21. storočia rekordnú rýchlosť a je nezadržateľné. K tomuto záveru dospela podľa agentúry DPA štúdia Svetového strediska pre monitorovanie ľadovcov (WGMS) so sídlom na Zürišskej univerzite. O dokumente informoval časopis Journal of Glaciology.
Svet čaká modrá revolúcia: Vedci hovoria o kríze storočia, doplatí na to polovica ľudstva!
"Hrúbka ľadu sledovaných ľadovcov sa teraz každým rokom zmenšuje o pol až jeden meter. To je dvakrát až trikrát viac, ako bol priemer v dvadsiatom storočí," povedal autor štúdie Michael Zemp. Ľadovce v rôznych častiach sveta sú vraj natoľko silne vyvedené z rovnováhy, že by ľad strácali aj bez postupujúcej zmeny klímy.
Obzvlášť postihnutá je napríklad oblasť Álp. Ľadovec Aletschgletscher vo švajčiarskych Alpách podľa Zempa už ustúpil o niekoľko kilometrov a výrazne sa zmenšil aj ľadovec Morteratschgletscher. Príkladom masívneho úbytku ľadu sú aj aljašské ľadovce Gulkana a Lemon Creek.
Hlavnou príčinou topenia ľadovcov sú stúpajúce teploty, uvádza Zemp. Ale nezmenšujú sa všetky ľadovce, niektoré dokonca rastú. Tento jav je však regionálne a časovo obmedzený, konštatujú autori štúdie. Navyše tieto ľadovce nedosiahli masy z obdobia malej doby ľadovej medzi 16. a 19. storočím.
Štúdia podľa DPA vychádza z registra ľadovcov, ktorý už viac ako sto rokov zhromažďuje údaje z celého sveta. K dispozícii má teraz 47.000 informácií o 2300 ľadovcoch a niektoré dáta pochádzajú už zo 16. storočia. Informácie sa získavajú pozorovaním na zemi, zo vzduchu a tiež z vesmíru. Sieť registra siaha do 36 krajín a pracujú pre ňu tisíce pozorovateľov.