BRATISLAVA – Ešte minulý mesiac sociálne siete zasiahla správa o tom, že všetci bojaschopní Slováci majú poslednú šancu odmietnuť ísť bojovať vo vojne. Tisíce mužov sa rozhodli, že možnosť odoprieť výzvu využijú, a tak zaslali listy v podobnom znení, ako napríklad Vasiľ zo Sniny. Aj keď ten to pojal svojsky. A stal sa hrdinom, pre niektorých.
Občania môžu odoprieť výzvu v stave bezpečnosti výkon mimoriadnej služby z dôvodu rozporu svedomia alebo náboženského vyznania. Ministerstvo obrany tieto informácie potvrdilo, ale zároveň dodalo, že vyhlásenie sa nevzťahuje napríklad aj na obdobie vojny. „Občan môže takéto vyhlásenie podať v roku, v ktorom mu vznikla branná povinnosť a v januári každého nasledujúceho roka až do zániku brannej povinnosti. Takéto vyhlásenie sa ale nevzťahuje na obdobie krízovej situácie ako núdzový stav, výnimočný stav, vojnový stav, vojna.“
O potenciálnych vojakoch, ktorí naleteli, písali české aj ruské médiá. Vyjadrenia Roberta Fica o hrozbe vojny v súvislosti s krízou na Ukrajine spôsobilo paniku. Vasiľ zo Sniny si teda termín „rozpor svedomia“ vyložil po svojom a takto "ukážkovo" sa rozhodol vysvetliť, prečo do vojny nepôjde za žiadnu cenu.
„Som extrémny Rusofil a Pansláv do špiku kosti a tým pádom som veľmi riziková osoba a predstavujem vážne bezprostredné riziko. V prípade môjho povolania do zločineckej organizácie NATO, ktorej súčasťou je naša protektorátna "armáda", okamžite otočím zbraň proti vlastizradcom a kolaborantom a následne dezertujem na stranu našich Ruských Slovanských Bratov a budem bojovať proti vlastizradcom a kolaborantom, ktorí už 25 rokov okupujú našu vlasť. Navyše dodávam, že ja som prisahal ČSSR, neprisahal som žiadnemu protektorátnemu žold-gangu,“ píše sa v odôvodnení.
Pod týmto menom na sociálnej sieti Facebook vystupuje údajne krčmár, ktorý túži po návrate monarchistického zriadenia. Svoje statusy často dáva dvojjazyčne, v ruskom a slovenskom jazyku, podľa informácií z profilu vyštudoval univerzitu v Moskve. Okamžite získal na webe a sociálnych sieťach veľkých počet obdivovateľov. Zostáva len dúfať, že jeho list nevzbudí podobnú pozornosť na Východe, ako korešpondencia jeho menovca v 1968.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%