BRATISLAVA - Je Slovák a bojuje za Ukrajinu v špeciálnom oddieli. Prežil aj poslednú veľkú ofenzívu pri Mariupole. Pohľad na civilistov na bojových územiach je strašný. Vypátrali sme Slováka, ktorý bojuje na Ukrajine proti proruským separatistom a toto je jeho spoveď!
Vojna je pre neho droga a tiež chce pomôcť Ukrajincom, tvrdí Slovák, ktorého sme vypátrali. „Som dobrovoľník, mám síce plat, ale je to smiešna suma, skôr taká symbolická,“ povedal pre Topky. Konkrétne ide podľa neho o menšiu čiastku, ako je minimum na Slovensku. „Nemám rodinu a ani nič, čo by ma držalo,“ hovorí s tým, že bude radšej vo vojne, ako sa flákať po diskotékach.
Bojuje v oddieli Azov, v ktorom pôsobí mnoho cudzincov. „Som priradený k bataliónu Azov. Je to dobrovoľnícky batalión zložený z prevažne Ukrajincov. Ale sú tu aj Rusi, Gruzínci, pár Francúzov, Taliani, Briti, Švédi či Bielorusi.“
Po jeho boku bojujú aj Slováci. „Je nás tu dosť málo, zato na druhej strane u separatistov je, podľa toho, čo viem, veľa „rusofanatikov“ zo Slovenska a Česka.“ K jeho spolubojovníkom patria rôzni vojaci. „Sú tu chlapci s vojenskými skúsenosťami, ale aj takí, ktorí držali zbraň prvýkrát v ruke.“
Priradili ho k prieskumnej jednotke, v ktorej našiel veľa mužov z iných krajín. „Prevažne brániť pozície spoločne s ukrajinskou armádou. Mňa dali k rozviedke, resp. k prieskumnej jednotke. Sú tu dvaja Gruzínci, ktorí slúžili v gruzínskych špeciálnych jednotkách. Potom ešte jeden Slovák a veliteľ je Ukrajinec. Chodíme na dlhé „prechádzky“ hlavne v noci, do zóny, kde fungujú aj separatisti.“
Za čas, čo je na Ukrajine, stihol výrazne schudnúť. „Schudol som asi 10 kíl,“ priznáva. Najväčší pocit ohrozenia zažil pri ostreľovaní Mariupola „Keď dopadali rakety z Gradov, vtedy som premýšľal, aké to bude, keď ma trafí črepina.“
Má jasno, proti komu bojuje. „Proti separatistom, ktorých podporuje Ruská federácia, predsa,“ odpovedá jednoznačne. „Podľa toho, čo viem, tak z Rostova chodí každý deň autobus naprataný dobrovoľníkmi, ktorí idú bojovať proti Kyjevu. A veľa z tých dobrovoľníkov sú bývalí vojaci, alebo „dovolenkujúci“ ruskí vojaci. Ale, ak nie priamo vojakmi, tak muníciou z Ruska sú separatisti určite podporovaní, tým som si istý,“ hovorí s tým, že často na nich dopadajú rakety typu Grad a delostrelectvo.
Hovorí tiež, že ukrajinská armáda nestojí za veľa. „Nečudujem sa, že separatisti majú úspechy, sú to dobrí vojaci, ochotní položiť aj život. Sú to v podstate fanatici, neboja sa smrti, to sa o ukrajinských vojakoch povedať nedá.“
Iba pred pár dňami spustili Ukrajinci poslednú veľkú ofenzívu pri Mariupole. Zúčastnil sa jej aj on sám. „O štvrtej ráno sme mali budíček. Vyrazili sme za tmy s pár kusmi obrnenej techniky. Postupovali sme celkom dobre, získali sme dedinu v okolí Mariupola. Ale okolo obeda už začínal prudký odpor, hlavne delostrelectvo. Nedalo sa už ani chodiť, stále na nás dopadali granáty, pálili na nás asi zo všetkého.“
Za súčasnú krízu je podľa neho zodpovedná bývalá vládna garnitúra, ktorá nechala krajinu ekonomicky zdegradovať. No vzápätí dodáva, že to „bola ruská armáda, ktorá napochodovala na územie iného štátu a pripojila Krym k Rusku. Nech si spraví každý názor sám.“
Domáci Ukrajinci vnímajú konflikt rôzne. „Niektorí nám podávajú ruky, nosia čokolády. Iní zase na nás pozerajú cez prsty. Podľa toho, čo som videl, tak sú na našej strane,“ hovorí s tým, že situáciu v médiách príliš nesleduje. „Ruská propaganda je na úrovni Nemecka za 2. svetovej vojny. Vykresľujú, ako je v Rusku všetko super, aký je Putin správny človek a EÚ je židovská a fašistická. Je mi úprimne zle z toho, a to všetko ma len utvrdilo, že bojujem na správnej strane.“
Na východe Ukrajiny je humanitárna katastrofa, trpia najmä bežní ľudia. „V Mariupole to také hrozné nie je. Ľudia majú jedlo, lieky, chodia normálne do práce. No neviem, ako to vyzerá napríklad v Donecku.“
Svet obiehajú fotky matiek s plačúcimi deťmi a strašnými podmienkami. Aj slovenský vojak priznáva, že sa mu zle zaspáva. „Vynárajú sa mi obrazy, ako k vám ide plačúci muž a povie, že tá mŕtvola je jeho žena. Ak existuje boh, nechápem ako sa môže prizerať tomu všetkému a nezastaviť to. Keď je toto svet, neviem, čo už môže byť peklo.“
Na otázku, či by sa niečo zmenilo odchodom Putina z Kremľa, sa zamyslí. „Záleží na tom, kto by si na to kreslo zasadol po ňom,“ končí svoju spoveď a dodáva, že keď sa v najbližšej dobe neozve, bude pravdepodobne...