PEKING - Výskum prehistorických ľudí prináša stále nové prekvapenia. Podľa najnovších vedeckých záverov možno existovalo viac druhov primitívnych ľudí pred 60 000 až 120 000 rokmi, ktorí nespadajú do žiadnej zo známych kategórií. Nie sú to neandertálci, denisovania, a ani naši moderní prapredkovia.
Fragmenty lebiek a zuby, ktoré objavili vedci v čínskej jaskyni Xujiayoa v roku 1976, rozvírili otázky o prehistorickom období človeka. Zvyšky zubov štyroch jedincov, ktoré skúmali na základe tvaru, veľkosti a povrchu, sa nepodobajú na žiadne zo zubov známych hominidov, vyhlásil María Martinón-Torres z Národného výskumného centra pre ľudskú evolúciu.
„Vieme, že kým moderní ľudia opustili Afriku, inde na Zemi žili ešte štyri skupiny ľudí - neandertálci v Európe, denisovania v Ázii a tzv. hobití človek v Indonézii. Potom tu bola ešte tajomná štvrtá skupina, ktorá sa krížila s denisovanmi,“ uviedla BBC. Podľa výskumníkov je teraz otázne, či zuby patria potomkom denisovanov a moderných ľudí, alebo ide o celkom nový druh človeka.
„Zuby sú ako miniatúrna krajina. Každá z drážok, výstupky či vyhĺbeniny definujú vzor alebo kombináciu charakteristík danej populácie,“ povedal Martinón-Torres pre BBC. „Nie je to homo sapiens ani homo neanderthalensis. Zuby pochádzajú z primitívneho obdobia človeka, ale v súčasnej dobe si nemôžeme byť istí, či skutočne ide o nový druh, najprv musíme nález dôkladne porovnať s inými,“ dodal vedec.
Nie je to však jediný nález z minulosti ľudského druhu, ktorý odborníkov zmiatol. V roku 2013 anglickí výskumníci, ktorí skúmali DNA denisovanov, dospeli k dramatickému záveru – ich genóm obsahoval segment DNA, ktorý nepatril žiadnemu z doposiaľ známych druhov. Zhruba pred 30 000 rokmi bolo zrejme bežné kríženie medzi rôznymi druhmi človeka, resp. populácia hominidov bola v tom období rozmanitá.
Čína mohla byť podľa viacerých objavov domovom niekoľkých pravekých populácií. Fosílie tzv. ľudí Red Deer Cave, ktorí žili pred 14 500 až 11 500 rokmi, našli v jaskyni na juhu Číny a rysy ich tváre sa nepodobajú na žiadnych z moderných ľudí.
V prípade, že by zuby z jaskyne Xujiayoa patrili nejakému nášmu predkovi z Ázie, znamenalo by to, že Afrika nemusela byť kolískou moderného človeka, uvádza historický portál Ancient Origins.