PEKING - Objav dvoch zvláštnych ľudských lebiek v čínskej jaskyni vrhá na minulosť vzdialených ľudských predkov nové svetlo. Archeológovia špekulujú, že by mohli ostatky patriť Denisovanom, ľudskému druhu, ktorý je pre vedcov stále tajomstvom.
O Denisovanoch, ktorí žili na Sibíri a vo východnej Ázii, toho vieme pomerne málo. Ostalo po nich len zopár kostrových úlomkov z prstov a stopy ich DNA v dodnes žijúcich ľuďoch. Nedávny objav dvoch ľudských lebiek v Číne však môže otriasť vedeckými poznatkami. Fosílie sa totiž neponášajú na žiadne doposiaľ známe archaické pozostatky ľudského rodu. Informácie o náleze vedci publikovali v magazíne Science.
Známy vedec o hľadaní slovanského génu: DNA Slovákov vyvracia mýty o našom pôvode!
Zmienka o neznámom ľudskom druhu sa prvýkrát objavila v roku 2010, keď archeológovia na Sibíri v jaskyni Denisova našli kostený úlomok z prsta neznámeho pračloveka. Novoobjavené lebky ľudského rodu totiž vedci nevedia bližšie kategorizovať. Podľa výskumníkov nesú lebky prvky moderných ľudí aj neandertálcov. Práve o Denisovanoch vedci hovoria, že sa krížili s modernými ľuďmi aj neandertálcami a žili približne pred 100 až 50-tisíc rokmi.
Ancient skulls may belong to elusive humans called #Denisovans https://t.co/p13XGA5VpT #Archäologie #archaeology #anthropology #China pic.twitter.com/QEYIUzBUs1
— Sabine Altenburg (@SabineAltenburg) 2. marca 2017
Či však ide skutočne o lebky Denisovanov, dokáže určiť len genetická analýza. Vedcom sa však zatiaľ nepodarilo z lebiek úspešne extrahovať DNA. Rozdielny vzhľad lebiek môže predstavovať len regionálne rozdiely v rámci jedného známeho druhu alebo môže ísť aj o úplne nový druh pravekého človeka, píšu zahraničné médiá. Gény Denisovanov sa z dnešných obyvateľov Zeme zachovali iba v DNA Melanézanov, konkrétne obyvateľov Papuy-Novej Guiney a Bougainville.
#Denisovans? (= E. Asian Neanderthals?)
— Şahin ÇAKIR (@SahinCAKIR70414) 3. marca 2017
Lingjing 1 and 2
between 105,000-125,000 years ago
1800 cc !!!https://t.co/ys2svM3264#FossilFriday pic.twitter.com/Y2gTRsnvMX
"Either way, 'China is rewriting the story of human evolution', she added." #evolution #denisovans https://t.co/MZnDsXilmC
— Beth & Paul #ShShT (@ShedShowTalk) 4. marca 2017