BERLÍN - Soľ prestáva byť nad zlato. Ak sa bude najobľúbenejší žltý kov aj naďalej ťažiť doterajším tempom, priemerne 2 700 ton ročne, za menej ako dve desaťročia sa vyťaží z pôdy aj jeho posledná unca (31,1 g).
Informáciu uviedol v piatok (26. 12.) v dokumente Čo stojí svet? nemecký spravodajský televízny kanál N24. Za 5 000 rokov našej civilizácie sa vyťažilo 174 000 ton zlata. Podľa odborníkov, ktorých totožnosť sa v dokumente neuvádza, sa ho už vyťažilo z celkového množstva na planéte tri štvrtiny. Doteraz vychádza jeho dobývanie priemerne na 35 ton ročne.
Metódy získavania zlata sa postupne zdokonaľovali a ťažba kovu, ktorý sa oddávna používa aj ako univerzálne platidlo, a v moderných časoch aj ako nevyhnutná súčasť zariadení a prístrojov (napríklad mobilných telefónov), stúpala. Z ročných 2700 ton sa ho najviac ťaží v Číne, Austrálii a v USA. Podiel ťažby USA je 230 ton (8,5 %), Austrálie 250 ton (9,3 %) a Číny 370 ton (13,7 %).
Američania ukrývajú tony zlatého pokladu
Američania vydávajú na zlato 10 miliárd USD ročne (8,18 miliardy eur). Zo sumy ide 60 % na nákup šperkov, zvyšok sa rozdeľuje na vytváranie zlatého pokladu štátu, jednotlivcov a na výrobné potreby priemyslu. Experti odhadujú, že Američania majú v trezoroch v bankách a doma, v domácich šperkovniciach, či len tak v zásuvkách a na sebe zlaté šperky asi za 140 miliárd dolárov.
Okrem toho drží vláda Spojených štátov v pevnosti Fort Knox a na iných dobre zabezpečených miestach krajiny vyše 8 000 ton zlatého pokladu štátu. Tento poklad majú najväčší na svete.
V Indii je podľa expertov 18 000 ton zlata, ale iba malá časť z nich tvorí zlatý poklad štátu. Rozhodujúca časť kovu patrí súkromným osobám. Poznajú jeho vynikajúce vlastnosti, vari najdôležitejšou je, že ani v časoch vojen a spoločenských kríz, na rozdiel od papierových peňazí, nestráca nič zo svojej ceny, práve naopak, zlato zostáva uchovávateľom hodnôt. A v mnohých prípadoch za priaznivých spoločenských podmienok preň - vojny medzinárodné i občianske, neúrody, záplavy a zemetrasenia - cena zlata rastie a s ním aj bohatstvo jeho majiteľa.
Zlata sa od počiatku našej civilizácie po súčasnosť vyťažilo za 7,05 bilióna dolárov. V zemi ho zostáva ešte 44 000 ton. Za menej ako 20 rokov hrozí súčasným mladým baníkom v zlatých baniach, že si budú musieť hľadať nový zdroj svojej obživy.