BRATISLAVA - Po anglickom Bristole je Bratislava len druhým európskym mestom, kde miestni ľudia môžu platiť elektronickou lokálnou menou. Nemusia už platiť papierovými peniazmi, stačí im mobil a pripojenie na internet. E-živcami môžu platiť vo vybraných prevádzkach už od 29. júna 2015.
E-živec je elektronickou alternatívou k papierovému Bratislavskému živcu, ktorý funguje od apríla 2014. Živec je doplnková lokálna mena, ktorá platí súčasne s eurom a je na euro viazaná. Doteraz si mohli používatelia vymeniť živec za eurá v siedmych výmenných miestach. Teraz už na ne nemusia fyzicky chodiť, stačí keď si e-živce pohodlne zakúpia priamo prostredníctvom svojho počítača.
„Slovensko sa tak stáva druhou krajinou v Európe, ktorá zaviedla formu elektronického lokálneho platidla. Obyvatelia mesta Bristol ju veľmi radi používajú, je to jednoduché a rýchle. Som si istý, že Bratislavčania si ju tiež obľúbia a rozšírime ju neskôr do ďalších miest,“ hovorí riaditeľ Živice Juraj Hipš.
Používaním lokálnej meny používatelia podporujú nielen ekonomiku a sebestačnosť svojho mesta, ale podporujú aj miestnych obchodníkov, čím sa vytvárajú lepšie a bližšie vzťahy v komunite. Do projektu Bratislavského živca sa rozhodla prispieť aj bratislavská spoločnosť Factory 4 Solutions, ktorá bezplatne vyvinula softvér k elektronickému živcu a momentálne zabezpečuje aj technickú realizáciu tejto elektronickej meny.
„Platba e-živcami je nenáročná. Užívatelia si musia vytvoriť svoj účet, stiahnuť aplikáciu do svojho mobilu a nakúpiť si e-živce. Potom v obchode jednoducho zaplatia priložením mobilu k mobilu obchodníka cez NFC ak majú moderné telefóny. V prípade starších smartfónov si platbu môžu odovzdať prostredníctvom naskenovania QR kódu alebo zadania kódu z elektronickej účtenky. Dôležité je, že zákazník neodovzdáva obchodníkovi žiadne svoje údaje z karty, čím sa minimalizuje šanca ich zneužitia,“ objasňuje predseda predstavenstva Factory 4 Solutions Igor Hornák. Bratislavské živce platia v 40 prevádzkach, za elektronické živce je možné nakupovať v štyroch pilotných vybraných prevádzkach.