BRATISLAVA - Pranie v automatickej práčke môže uľahčiť niekoľko tipov. Moderné práčky by nemali mať problém s čistotou vypranej bielizne, keďže v súčasnosti sa podľa predpisov EÚ už musia predávať práčky s kapacitou nad tri kilogramy len s účinnosťou prania v triede A. Ak teda ostávajú po praní na oblečení škvrny, môže to spôsobiť nesprávne dávkovanie pracieho prostriedku. Môže ho byť príliš málo alebo, naopak, nadbytok - vtedy sa zvykne usadzovať hlavne na tmavších textíliách.
Pri odstreďovaní rozhoduje počet otáčok, čím je vyšší, tým suchšia bude bielizeň na konci cyklu. Ak sa zvolí maximálny počet otáčok, vypraná bielizeň bude takmer suchá. Aby však nebola pokrčená a ľahko sa žehlila, nemôže byť bubon práčky preplnený. Optimálne je, ak medzi vrstvou bielizne a horným okrajom bubna ostáva medzera vo výške päste. "Pre bežné pranie odporúčame nastaviť najmenej 1000 otáčok za minútu, pre následné sušenie v sušičke aspoň 1200 otáčok za minútu," radí Miroslav Tomka, odborník na bielu techniku NAY Elektrodom.
Citlivé tkaniny môžu niekedy po praní zmeniť svoj tvar. Vlna a jemný textil reagujú citlivo na mechanické vplyvy a zvýšenú teplotu. Odporúča sa preto používať špeciálne pracie prostriedky na vlnu, majú neutrálne pH a neobsahujú enzýmy, ktoré môžu vlákna poškodiť. "Pri praní jemného textilu a vlny treba zvoliť vhodný prací program," upozornil Tomka.
V prípade zápachu v bubne po ukončení pracieho cyklu môže ísť o dôsledok dlhodobého používania pracích gélov pri nízkych teplotách pod 40 stupňov Celzia. "Aby sme predišli vzniku zápachu v práčke, odporúčame používať aspoň raz mesačne program s teplotou aspoň 60 stupňov. Môže to byť napríklad pri praní uterákov alebo posteľnej bielizne, pri ktorom horúca voda nečistoty lepšie rozpustí. Ak by to nepomohlo, je vhodné vyčistiť práčku pomocou špeciálnych tabliet na čistenie, ktoré dostanete v špecializovaných predajniach práčok," zhrnul.