BRATISLAVA - Ľudstvo vo svojom vývoji napreduje míľovými krokmi. To, čo bolo moderné včera, patrí dnes už do starého železa. Vnímanie času sa mení, ale nie je to dané len technológiami. Pozrite sa s nami na jedenásť faktov, ktoré zruinujú vaše chápanie tejto fyzikálnej veličiny.
Každé dve minúty vznikne toľko fotografií, koľko ľudia nespravili za celé 19. storočie
Naľavo je úplne prvá fotografia z roku 1826, ktorá zachytáva výhľad z okna jej autora, francúzskeho vynálezcu Josepha Nicéphore Niépca. Napravo je mačka, ktorá nevedomky odfotila samú seba v roku 2010. Podľa odhadov v roku 2014 vznikne zhruba 800 miliárd fotografií.
Univerzita v Oxforde je staršia ako Aztékovia
V Oxforde sa začalo vyučovať už v roku 1096, oficiálne bola univerzita založená v roku 1249. Aztécka civilizácia tak, ako ju poznáme, vznikla založením svojho hlavného mesta Tenochtitlan v roku 1325.
V rozpätí 66 rokov sme pokročili od lietadiel až k letom na Mesiac
V roku 1903 bratia Wrightovci absolvovali prvý riadený let, ktorý trval 59 sekúnd. O 66 rokov neskôr posádka Apolla 11 prvý raz v histórii pristála na Mesiaci.
Dnešná kalkulačka je výkonnejšia než počítač, ktorý riadil pristátie Apolla 11
Kalkulačka TI-83 je šesťkrát výkonnejšia než počítač, ktorý viedol misiu Apollo 11. Na prvej sa hrávajú študenti tetris, ten druhý bral ľudí na Mesiac.
Najstarší človek na svete má bližšie ku Konštitúcii USA ako k dnešnému dňu
Misao Okawa sa narodila v roku 1898, má teda 116 rokov. Je tak o päť rokov bližšie ku Konštitúcii USA (najvyšší zákon podpísaný v roku 1787) než k dnešnému dňu.
Prvé pyramídy boli postavené v dobe, keď ešte žili mamuty
Väčšina mamutov vyhynula ešte pred vznikom civilizácie. Malej populácii sa však podarilo prežiť až do roku zhruba 1650 p.n.l. V tom čase bol už Egypt impériom a pyramídy v Gize už mali tisíc rokov.
Vo Francúzsku popravovali ľudí gilotínou ešte pred niekoľkými desiatkami rokov
Posledná poprava gilotínou sa vo Francúzsku konala 10. septembra 1977. V tom istom roku sa napríklad do kín dostala prvá časť Hviezdnych vojen alebo bolo v New Yorku dokončené Svetové obchodné centrum.
Rozdiel medzi olympijským zlatom
Naľavo je Larisa Latinya zo Sovietskeho zväzu, ktorá získala zlatú medailu na letných olympijských hrách v roku 1956. Napravo americká gymnastka McKayla Maroney, ktorá zvíťazila na olympiáde v Londýne v 2012. Medzi ich vystúpením je diametrálny rozdiel.
Nikdy nezažijeme prítomnosť, pretože žijeme v minulosti
Každý človek žije najmenej 80 milisekúnd v minulosti. Americký neurovedec David Eagleman tvrdí, že naše vedomie zaostáva za aktuálnymi udalosťami. Takže keď si myslíte, že sa niečo deje práve teraz, pravdou je, že sa to už stalo ešte predtým než si váš mozog vytvoril zodpovedajúci obraz sveta.
Ak máte viac ako 45 rokov, ľudská populácia sa počas vášho života zdvojnásobila
V roku 1968 žilo na svete 3 557 000 000 ľudí. V súčasnosti je 7 217 000 000 ľudí, čo je viac ako dvojnásobok.
Ak by sa história Zeme dala vtlačiť do jedného roku, dnešný človek by sa na nej objavil 31. decembra o 23.58 hodine.