Bratislava – Pre mnohých je piatok trinásteho deň ako každý iný. Nájdu sa však aj takí, ktorí celý deň očakávajú nejaké nešťastie.
Legenda o piatku trinásteho má svoje korene v stredoveku. Francúzsky kráľ Filip IV. Pekný v piatok 13.10.1307 začal s likvidáciou rytierov templárskeho rádu a jeho stúpenci tento deň odvtedy považovali za diabolský. Dnes sa s ním spájajú aj ďalšie neobvyklé udalosti. Len je otázne, či ich je viac ako v iné dni.
Cyklón Veľká Bhola
V piatok 13. novembra 1970 zasiahla svet najničivejšia tropická búrka v moderných dejinách. V bangladéšskom mestre Chittagong si vyžiadala až 300 000 obetí a ďalších viac ako milión ľudí zahynulo pri následných povodniach pri rieke Ganga.
(Zdroj: internet)
Zakázali teóriu evolúcie
V piatok 13. marca 1925 vydal štát Tennessee zákon, ktorý učiteľom štátnych verejných škôl zakazoval prednášať Darwinovu evolučnú teóriu o pôvode človeka.
(Zdroj: likes.com, internet)
Narodil sa Fidel Castro
V piatok 13. augusta 1926 prišiel na svet diktátor, ktorý stál takmer 50 rokov na čele komunistickej Kuby. Počas Studenej vojny bol jedným z najväčších nepriateľov USA a určite ho nemajú v láske ani disidenti.
(Zdroj: likes.com, internet)
Nacisti bombardovali Buckinghamský palác
V piatok 13. septembra 1940 zaútočili vojská Tretej ríše na sídlo britskej kráľovnej v Londýne. Na Buckinghamský palác padlo niekoľko bômb, ktoré zničili kaplnku.
Aféra Catalina
V piatok 13. júna 1952 zmizlo švédske vojenské lietadlo nad medzinárodnými vodami v Baltskom mori. Na palube boli vysokí dôstojníci, ale i príslušníci zložky, zaboerajúcej sa elektronickou špionážou. Doteraz sa pravda o zmiznutí nezistila. Lietadlá, ktoré pátrali po dôkazoch, však ostreľovali sovietski vojaci.
(Zdroj: likes.com, internet)
Black Sabbath vydali svoj debutový album
Anglická heavymetalová kapela na čele s Ozzym Osbourneom sa preslávila svojimi temnými a hrozivými textami, ktoré mali byť akousi odpoveďou na hororové filmy. Jej debutový album s rovnakým názvom Black Sabbath (teda Čierny sabat) vyšiel v piatok 13. februára 1970.
Letecké nešťastie v Andách
V piatok 13. októbra 1972 letelo z Montevidea do Santiaga de Chile lietadlo s členmi uruguajského ragbyového družstva a ich rodinami. V nehostinnej oblasti Ánd sa zrútilo. Dvanásť pasažierov zomrelo ihneď, ďalší zahynuli na následky zimy a osem obetí si vyžiadal pád lavíny. Kruté podmienky napokon viac ako dva mesiace vydržalo len 16 ľudí. Prežili aj vďaka tomu, že jedli mäso z mŕtvych tiel.
Smrť Tupaca
Legendárneho rapera Tupaca Shakura zastrelili v Las Vegas 7. septembra 1996. Skonal v nemocnici o 6 dní neskôr, v piatok trinásteho.
OH v Aténach
Letné olympijské hry v Aténach slávnostne zahájili v piatok 13. augusta 2004. V ten deň sa síce nič vážne neudialo, ale 7 miliárd eur, ktoré Gréci do organizácie hier investovali, pravdepodobne odštartovali krízu, v ktorej sa krajina odvtedy zmieta.
13-ročného chlapca zasiahol blesk o 13:13 hod.
V piatok 13. augusta 2010 zasiahol 13-ročného chlapca v britskom Suffolku blesk 13 minút po 13-tej. Napriek hrozivej súhre čísel dieťa našťastie utrpelo len menšie popáleniny.
Narodil sa Alfred Hitchcock
13. augusta 1899 sa narodil najslávnejší autor filmových hororov. V gregoriánskom kalendári bola síce nedeľa, podľa juliánskeho kalendára prišiel tento „majster hrôzy“ na svet práve v piatok trinásteho. Mnohí životopisci Alfreda Hitchcocka radi zdôrazňujú, že v piatok 13. augusta 1999 by sa dožil sto rokov.
Koniec Aztéckej ríše
V piatok 13. augusta 1521 zajal Hernando Cortés vládcu mesta Tenochtitlán (dnešné mesto Mexiko) a z hrdej Aztéckej ríše sa stalo Nové Španielsko.
Brutálna vražda, ktorá odhalila „efekt prizerajúceho sa“
Skoro ráno v piatok 13. marca 1964 bola pri návrate z práce Kitty Genovese napadnutá. Keď jeden človek zavolal z okna, násilník odbehol. Po chvíli sa však vrátil, dievča ubodal, znásilnil a nechal zomrieť. Noviny uviedli, že sa vražde prizeralo 30 svedkov, no nikto nezasiahol. Hoci sa prepodkladá, že ich bolo v skutočnosti „len“ niekoľko, sociológovia pomenovali podľa obete tzv. „efekt prizerajúceho sa“ alebo „syndróm Kitty Genovese“. Podľa neho čím viac ľudí vidí zlé konanie, tým menej ich zasiahne. Každý totiž predpokladá, že to urobí niekto druhý.