GUATEMALA - Najväčšiu známu starovekú mayskú priehradu objavili archeológovia v severoguatemalskej lokalite Tikal. Táto stavba stará viac ako 1700 rokov poskytuje dôležité informácie o vynaliezavosti Mayov, ktorí museli pre svoju početnú populáciu zabezpečiť dostatok vody aj v obdobiach sucha.
Tento vodný systém bol tak šikovne premyslený, že dokázal pokryť potreby stále rastúcej mayskej populácie po dobu viac ako tisíc rokov, ocenil podľa serveru spiegel.de mayskú stavbu vedúci výskumu Vernon Scarborough.
Priehrada bola postavená okolo roku 250 nášho letopočtu z tesaných kamenných blokov, štrku a hliny. Súčasťou priehrady bol viadukt a nádrž o dĺžke takmer 80 metrov a šírke 60 metrov. Vysoká bola asi desať metrov a mohla pojať množstvo vody zodpovedajúcej približne objemu asi 25 plne napustených olympijských plaveckých bazénov.
"Cieľom nášho výskumu je lepšie porozumieť tomu, ako starovekí Mayovia dokázali zaistiť pitnú vodu a obživu pre asi 80 000 ľudí, ktorí tu žili, čo je oveľa väčší počet, než by tu mohol existovať bez zásahov do prírodného prostredia. Mayovia museli byť veľmi vynaliezaví, aj keď mali k dispozícii len nástroje a technológiu na úrovni doby kamennej, vytvorili dômyselný a trvalý systém," uviedol podľa serveru sci-news.com antropológ Scarborough.
Nielenže je priehrada spojená dláždenými a spevnenými múrmi, ale táto stavba bola navyše vybavená aj špeciálne vytvorenými vodnými filtrami.
"Táto filtračná vrstva pozostáva z kremičitého piesku, ktorý sa v celej rozľahlej oblasti Tikalu nenachádza. Mayovia odtiaľ museli cestovať najmenej 30 kilometrov, aby získali tento druh piesku, ktorý potom použili ako vodný filter. Bola to skutočne náročná dopravná operácia. Vypovedá to o význame, ktorý vode a vodnému systému prikladali," dodal geograf a spoluator štúdie Nicholas Dunning.
Mayská civilizácia zemepisne pokrývala oblasť dnešného južného Mexika, Guatemaly, Hondurasu, Salvadoru a Belize. V období medzi rokmi 250-900 nášho letopočtu dosiahli Mayovia najvyššieho stupňa rozvoja v celej predkolumbovskej Amerike v astronómii a v matematike.