Až 80% vnemov z vonkajšieho okolia vnímame zrakom. Často hodnotu našich očí oceníme, až keď máme dočasný alebo trvalý problém s videním. Vtedy by sme dali čokoľvek za to, aby sa nám dobrý zrak vrátil.
Laserové operácie sa na Slovensku začali robiť už v deväťdesiatych rokoch. Jedným z prvých centier, kde sa tieto operácie začali robiť je CORNEA. Samozrejme ako v každom odbore, aj tu technika kráča dopredu míľovými krokmi, k tomu sa pridávajú skúsenosti odborníkov a samozrejme tisícky spokojných klientov. V centre CORNEA sme sa o refrakčnej chirurgii porozprávali s lekárom, MUDr. Ivom Ďurkovičom, kde sa pod jeho záštitou tieto operácie vykonávajú na špičkovej úrovni už niekoľko rokov.
Redakcia:
Pán doktor, vieme, že laserové operácie sa už vykonávajú dlhšiu dobu. Aký je rozdiel medzi operáciami, ktoré sa vykonávali tak pred 15 rokmi a týmito súčasnými? A ako tento rozdiel pociťuje pacient?
Princíp operácie je v podstate stále rovnaký, ide o profilovanie rohovky za účelom odstránenia refrakčných vád pomocou excimerového laseru. Čo sa však zmenilo je prístrojové vybavenie. Dnes dokážu excimerové lasery, pôsobiť na rohovku omnoho šetrnejšie a presnejšie, čim sa dosahuje výrazne lepší a stabilnejší efekt zákroku. Zároveň sa kombináciou jednotlivých laserových systémov dosiahlo aj to, že zákrok ako taký nie je sprevádzaný bolesťou či už počas neho alebo aj po ňom. To znamená, že dnes môžeme hovoriť o okamžitom a bezbolestnom efekte, ako aj o efekte požadovaného zlepšenia zraku hneď po zákroku bez nutnej rekonvalescencie.
Redakcia:
Ktoré poruchy videnia sa dajú korigovať refrakčnou chirurgiou a pre ktoré táto operácia nie je vhodná? (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus)
Myopia, hypermetropia a astigmatizmus.
Dnes sa stretávame s množstvom otázok od ľudí, či je možné korigovať aj presbyopiu (stareckú ďalekozrakosť- okuliare na čítanie), mojou odpoveďou je, že samotná presbyopia (nutnosť korekcie zraku okuliarmi do blízka) sa korigovať nedá. Čo sa ale dá, tak to je stav, kedy pacient potrebuje nie len okuliare do blízka ale aj do diaľky, pri takomto stave mu vieme pomôcť tak, že po zákroku nebude potrebovať okuliare do diaľky ale okuliare na blízko mu ostanú. Treba však otvorene povedať, že tento stav je dočasný a nutnosť korekcie zraku do diaľky bude u neho nutná do troch až piatich rokov.
Redakcia:
Sú nejaké vekové obmedzenia? Predpokladám, že sa operácie robia až v dospelosti. Je obmedzená aj horná veková hranica?
Vekové obmedzenie hrá svoju úlohu, zásadne neodporúčam refrakčný zákrok excimerovým laserom, ľuďom mladším ako 18 rokov, je to zapríčinené faktom, že ľudský organizmus sa do cca 18 roku života vyvíja a preto je nemožné vedieť aká bude konečná refrakčná vada u jednotlivca. V podstate to znamená to, že ak je dieťa vo svojom detstve hypermetrop alebo myop, neznamená, že aj v dospelosti ním ostane.
Redakcia:
Robí sa aj predoperačné vyšetrenie, ktoré by mohlo prípadný zákrok vylúčiť?
Predoperačné vyšetrenie je absolútnou nutnosťou pred každým refrakčným zákrokom, je dôležité oddiferencovať pacientov, ktorí refrakčný zákrok absolvovať nemôžu. Najčastejšími kontraindikáciami sú gravidita, reumatoidná artritída, hojenie sa rán keloidnou jazvou a rôzne keratopátií a iné.
Redakcia:
Našich čitateľov bude určite zaujímať či je operácia bolestivá, a hlavne, či má bolesti po operácii. Robí sa zákrok pri lokálnej alebo celkovej anestézii?
Samotný zákrok nie je bolestivý, vzhľadom k tomu, že sa vykonáva v lokálnej anestézii a samotná anestézia je realizovaná pomocou očných kvapiek, to znamená, že žiadna injekcia, alebo žiadne invazívne formy. Po zákroku môžu nastať dve situácie: po 1.: bolestivosť dva až štyri dni, pri ošetrení rohovky metódou NON TOUCH, LASEK a EPI-LASIK, v tomto prípade ide o odstránenie povrchového epitelu rohovky, čo spôsobuje pooperačnú bolesť, avšak epitel do štyroch dní “dorastie“ a bolestivosť odstúpi. Po 2.:
Z-LASIK a iné formy vytvorenia tzv. flapu na rohovke. V tomto prípade ide o typ ošetrenia rohovky, ktorý nám zaručuje bezbolestivý priebeh operácie ako aj čas po nej. Princípom je vytvorenie tzv. lamely na rohovke, pri vytvorení, ktorej nám odpadá nutnosť odstránenia povrchového epitelu rohovky, čím sa zamedzí vznik bolesti po operácii.
Redakcia:
Za aký dlhý čas je pacient schopný vrátiť sa do práce? Je nutné nejaký čas po operácii dodržiavať šetriaci režim? Napríklad televízia, čítanie, monitor počítača....
Pri prvom type je čas rekonvalescencie dva až štyri dni a pri druhom type operácie rekonvalescencia nie je nutná a pacient môže po zákroku okamžite pracovať s PC ako aj sa zapojiť do iných bežných činností.