BRATISLAVA/LONDÝN - Zaujímavá aplikácia, ktorú navrhol akademik z Harvardu Alex Wellerstein (30), umožňuje ľuďom, aby videli, čo sa odohrá, keď sa ich mesto stane terčom jadrového útoku. Zvedaví užívatelia môžu simulovať účinky výbuchu bômb rôznych veľkostí a vybrať si akékoľvek miesto na svete. Ako by to teda vyzeralo, keby bomba zasiahla napríklad Bratislavu či Košice?
Podľa výpočtov, ktoré uvádza aplikácia na stránke www.nuclearsecrecy.com/nukemap, by po dopadnutí 100 megatonovej najničivejšej nukleárnej bomby TSAR na obe mestá, okamžite prišiel o život každý v okruhu 3,03 kilometra.
Všetci do 7,46 kilometra by s veľkou pravdepodobnosťou zomreli na ožiarenie v priebehu niekoľkých hodín až týždňov, a väčšina budov v 33 km by skolabovala, čo by malo zo následok ďalšie straty na životoch.
Tepelné žiarenie vyvrhnuté do 77 km by ľuďom napríklad v Trnave, Šali, Senici či Nitre a Piešťanoch spôsobilo popáleniny tretieho stupňa. Na východe by išlo o okruh až po Kežmarok, Bardejov, Svidník alebo Medzilaborce.
Košice po výbuchu bomby TSAR
Američan Alex Wellerstein, ktorý vyučuje na Harvardovej univerzite, využíva tieto mapy na to, aby prenesením možnej reality do života šokoval študentov. Zistil totiž, že mládež nemá naozajstnú predstavu o tom, aký veľký môže byť jadrový výbuch.
"Veľa ľudí si myslí, že jadrová zbraň vybuchne a každého koho zasiahne, vyhodí do povetria. Skutočnosť, že sa môžu zrútiť budovy a vy zostane v plameňoch, je oveľa reálnejšia a desivejšia," hovorí Američan, ktorého aplikácia zažíva obrovský boom.
Akademik však trvá na tom, že pre jej vytvorenie nemal žiadny politický motív a chcel ňou iba informovať ľudí. Nie pomáhať teroristom nasimulovať skutočný jadrový útok.