PRAHA - Veľkou nádejou pre príležitostných konzumentov alkoholu predstavuje objav českého doktoranda Jana Petráška z Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny Praha. Spoločne so svojím školiteľom docentom Milanom Jirsom zistil, že liek používaný na reumatoidnú artritídu by mohol ochrániť pečeň miernych konzumentov alkoholu pred cirhózou.
Petrášek potom tento poznatok overil a potvrdil počas svojho pobytu v Spojených štátoch na pokusných zvieratách. Teraz zostáva preukázať, že liek bude rovnako ako u laboratórnych hlodavcov účinkovať aj u človeka.
"Ak sa to potvrdí, bude možné výsledky z výskumu použiť na liečbu ľudí, ktorí roky konzumujú alkohol v spoločensky únosnej miere, a ktorých pečene ešte fungujú. Potom sa ale na nejakom večierku napijú viac ako zvyčajne a v pečeni sa spustí akútna zápalová reakcia. V takom prípade existuje približne polovičná pravdepodobnosť, že pacient do mesiaca zomrie," hovorí Jan.
Doteraz sa akútny pečeňový kolaps lieči kortikosteroidmi, ktoré potláčajú aktivitu imunitných buniek v pečeni. Práve nadmerná reakcia imunitného systému je totiž príčinou zápalu pečene, ktorý pri častejšom opakovaní môže vyústiť v cirhózu. Liečba kortikosteroidmi však zvyšuje riziko, že ľudské telo napadne vírus alebo baktéria a vyvolá infekčné ochorenie.
Mladý lekár však upozorňuje, aby ľudia nečakali, že by príležitostnému konzumentovi alkoholu stačilo prehltnúť pár liekov "na reumu" a tým si zabezpečil bezproblémové popíjanie a zároveň fungovanie pečene. "Liek na reumatoidnú artritídu sa aplikuje injekčne a jedna dávka stojí niekoľko tisíc dolárov. Navyše je jeho použitie viazané na presne stanovenú diagnózu."
Ak sa na základe poznatkov českých odborníkov podarí vyvinúť nový typ lieku, určite sa nebude dať použiť v prípade chronických alkoholikov. Ich pečeňe sú totiž už tak zdevastované početnými jazvami po zápaloch, že nemajú schopnosť obnovy. Pomôže im len transplantácia podmienená polročnou abstinenciou.