BRATISLAVA - Britským vedcom z University of Cambridge sa podarilo prinavrátiť ochrnutým psom pohyblivosť zadných nôh po tom, čo im vstrekli do poškodeného miesta v mieche bunky zo sliznice nosa. Išlo o vôbec prvú štúdiu tohto druhu, počas ktorej namiesto laboratórnych zvierat použili domáce zvieratá s poraneniami z reálneho života.
Vedci najprv psom odobrali zo sliznice nosa nervové bunky, ktoré následne niekoľko týždňov pestovali v laboratórnych podmienkach. Z 34 psov potom 23 vstrekli tieto bunky do poškodeného miesta, zvyšné psy z kontrolnej skupiny dostali namiesto toho placebo.
U viacerých psov, ktorým tieto bunky transplantovali, sa po niekoľkých mesiacoch obnovila pohyblivosť zadných nôh. V kontrolnej skupine sa tak nestalo ani u jedného psa. Podľa vedcov tieto bunky zregenerovali nervové vlákna v okolí poškodeného miesta v mieche, čo psom prinavrátilo pohyblivosť zadných končatín a tiež koordináciu pohybu s prednými nohami.
"Naše výsledky sú veľmi vzrušujúce, pretože vôbec po prvý raz sme dokázali, že vstreknutie týchto buniek do závažne poškodenej miechy dokáže priniesť výrazné zlepšenie. Sme presvedčení, že táto metóda by dokázala pomôcť aspoň určitému množstvu ľudí s poškodenou miechou, ale ešte je príliš skoro hovoriť o tom, že by dokázala prinavrátiť stopercentnú funkčnosť," uviedol jeden z vedúcich výskumu Robin Franklin, podľa ktorého by sa táto metóda mohla využívať spoločne s medikamentóznou liečbou na podporu regenerácie nervových vlákien. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.