NEW YORK - Zdajú sa vám na prvý pohľad tieto zábery prekrásne? Tak vedzte, že nejde o obraz nejakého šikovného maliara, ale o realitu, a to veľmi krutú. Fotografie totiž zachytávajú zdevastované životné prostredie.
Tieto dychberúce, letecké fotografie má na svedomí americký fotograf a enviromentálny aktivista J Henry Fair. Zobrazujú mieru znečistenia amerického kontinentu, ktoré je spôsobené povrchovou ťažbou, únikom ropy a iných olejov do mora či odlesňovaním. Snímky sú jasným dôkazom toho, ako ľudská činnosť ničí prírodu a všetko živé okolo seba. Veď sa presvedčte sami.
Ekologická katastrofa spoločnosti BP je najhoršou v histórii Spojených štátov. Minulý rok v apríli vybuchla v Mexickom zálive ropná plošina, ktorú si prenajímala, pričom do mora sa vtedy dostalo okolo 800 miliónov litrov čierneho zlata. Uniknutá ropa mala výrazný negatívny vply na tamojší ekosystém.
Modrý pruh v strede je v skutočnosti to, čo zostalo z rybníka, ktorý sa kedysi nachádzal neďaleko uhoľnej elektrárne v Louisiane. Teraz ja namiesto vody plný čierneho popola.
Rieka na juhu Spojených štátov už asi iba tým s bujnou fantáziou pripomína vodný tok. "Vďačiť" za to môže sadre, kyseline sírovej a zmesi ťažkých kovov vrátane uránu a rádia, ktoré do nej vypúšťajú miestni priemyselníci.
Plyny unikajúce z poškodeného ropného vrtu Macondo v Mexickom zálive. Odborníkom sa ho po niekoľkých mesiacoch podarilo utesniť, i tak stihol napáchať nepredstaviteľnú škodu.
Škvrna na krajine: Proces ťažby ropy z piesku v blízkosti kanadského mesta Fort McMurray po sebe zanecháva veľké plochy žltej síry a znečistenú, krvavočervenú rieku.
Na tomto mieste sa z ropného koksu stáva asfalt alebo iný priemyselný produkt. Fotografia pochádza z Texasu a svojou pochmúrnosťou vyráža dych.
Chemický závod neďaleko New Orleas vyrába produkty, ktoré sa využívajú v kozmetike či obalovom priemysle. Znečistenie, ktoré pri tom produkuje, má tvar pripomínajúci biologické bunky.