MEXIKO - Mexickí archeológovia objavili dve 1300-ročné vápencové sochy mayských bojovníkov s vytesanými hieroglyfickými nápismi.
K unikátnemu nálezu došlo v ruinách bývalého mayského mesta Toniná v štáte Chiapas na juhu Mexika. Vedci očakávajú, že objav vrhne nové svetlo v rámci výskumu obdobia súmraku civilizácie Mayov.
Sochy v životnej veľkosti zobrazujú zajatých bojovníkov, ktorí sedia s prekríženými nohami a rukami zviazanými za chrbtom. Úplne sa dochovala len jedna zo sôch, zatiaľ čo druhej chýba hlava. Podľa nápisov vytesaných na bedrových rúškach a hrudi ide o zajatcov z mesta Copán, ktorí boli rituálne obetovaní počas osláv víťaznej bitky v Tonine okolo roku 695 n.l.
Nálezy predstavujú materiálny dôkaz aliancie mayských miest Copán a Palenque proti kráľovstvu Toniná v dlhoročnej vojne o kontrolu okolia strategickej rieky Usumacinta (688-714 n.l.), ktorá dnes tvorí hranicu medzi Mexikom a Guatemalou.
Mnohí experti sa domnievajú, že k postupnému úpadku civilizácie Mayov po roku 820 n.l. mohli prispieť vnútorné rozbroje medzi jednotlivými mestskými štátmi.