KODAŇ - Finančná podpora, ktorú chce Európska únia poskytnúť rozvojovým krajinám v rámci boja proti klimatickým zmenám, je bezvýznamná a vyvoláva pochybnosti o úmysloch európskych lídrov. V piatok to vyhlásil hovorca skupiny rozvojových krajín na konferencii OSN o klimatických zmenách v Kodani.
Hlavy štátov a vlád európskej dvadsaťsedmičky sa na poslednom tohtoročnom stretnutí dohodli, že členovia únie prispejú na zelené opatrenia v chudobnejších krajinách celkovou sumou 7,2 miliardy eur, ktorú rozdelia v nasledujúcich troch rokoch. Napriek tomu, že konečná suma prekonala pôvodné očakávania, budúci prijímatelia nie sú spokojní, keďže takáto pomoc nezodpovedá ich predstave dlhodobého mechanizmu financovania.
"Domnievam sa, že (prisľúbené prostriedky) sú nielen bezvýznamné, ale v skutočnosti so sebou prinášajú ešte viac nedôvery voči úmyslom európskych lídrov v oblasti klimatických zmien," povedal na tlačovej konferencii sudánsky delegát Lumumba Stanislaus Dia-Ping, ktorý na dvojtýždňovej konferencii zastupuje voľné zoskupenie rozvojových krajín známe ako G77. "Náš pohľad je taký, že európski lídri jednajú, akoby to boli klimatickí skeptici. V podstate hovoria, že tento problém neexistuje, a preto neposkytujú žiadne prostriedky," dodal hovorca.
Lídri členských štátov EÚ dospeli k dohode týždeň predtým, ako sa stretnú s mimoeurópskymi partnermi na záverečnom summite v Kodani, ktorý mal podľa pôvodných plánov priniesť nový celosvetový pakt o znižovaní emisií skleníkových plynov. Predstavitelia OSN dúfajú, že oznámenie konkrétnej sumy bude príkladom pre ostatné priemyselné veľmoci.