BERLÍN - V Berlíne opäť padol múr, po 20 rokoch. Symbolicky ho postavili z obrovských kociek domina. Bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov aj poľský exprezident Lech Walesa vyzdvihli význam svojich krajín pre revolúciu. Stihli sa aj pohádať.
"Mali sme šťastie, že Gorbačov bol slabým prezidentom," povedal v utorok v Berlíne.
Podľa Gorbačova je to však nezmysel.
"Nech už Walesa hovorí hocičo, faktom je, že sa nám podarilo zmeniť pomery v našej krajine. Bol to veľký risk, ale mal som to vyrátané,“ dodal.
Politici sa rozhádali o otázke európskej bezpečnosti.
"Chceme, aby boli v EÚ vojny? My to nechceme, možno vy to chcete, ale my nie," hovoril zvýšeným hlasom Gorbačov. Walesa mu vzápätí odporučil, aby sa Rusko prestalo usilovať o vytvorenie nového bezpečnostného paktu v Európe a radšej v bezpečnostných otázkach nasledovalo Poľsko.
Hlavné oslavy boli v pondelok pred Brandenburskou bránou. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy zdôraznil, že to boli samotní Berlínčania, ktorí "múr hanby" strhli, a pomohli tak revolúciám v ďalších krajinách od Československa po Bulharsko. Tie spomínala aj americká ministerka zahraničia Clintonová. Pre nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, ktorá vyrástla vo východnom Nemecku, bolo odstránenie zdanlivo nepriechodnej steny jednou z najšťastnejších chvíľ jej života. Na oslavách zrútenia komunizmu boli štátnici z celej Európy i z USA. Zahrali aj skupiny Scorpions a Bon Jovi.
Pád Berlínskeho múru spustila 9. novembra 1989 tlačová konferencia s socialistickým funkcionárom Günterom Schabowským. Politik na nej nechtiac predčasne ohlásil otvorenie cesty pre východných Nemcov do zahraničia.