TEHERÁN - Irán sa agentúre OSN priznal k existencii druhého, doteraz neznámeho, zariadenia na obohacovanie uránu. V piatok o tom s odvolaním sa na list, ktorý Teherán poslal Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE), informovala britská televízna stanica BBC.
Irán doteraz celý čas hovoril len o jednej továrni v meste Natanz, ktorú inšpektori MAAE už dlhšie monitorujú. Ak sa informácie potvrdia, rapídne to zvýši obavy, že režim prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda je schopný v krátkom čase vyrobiť jadrovú bombu.
Správy o novom iránskom zariadení na obohacovanie uránu prichádzajú len niekoľko dní predtým, ako sa Teherán zúčastní na obnovených rokovaniach o jeho jadrovom programe. Podľa denníka New York Times teraz lídri USA, Británie a Francúzska ešte pred otvorením summitu G20 v pennsylvánskom Pittsburgu Teherán obvinia z budovania ďalšej tajnej nukleárnej továrne. Podľa amerických novín, ktoré sa odvolávajú na nemenovaných predstaviteľov Spojených štátov, by sa zariadenie malo nachádzať neďaleko mesta Kom. Nie je však ešte dokončené a sprevádzkovať by ho mali až na budúci rok.
Len vo štvrtok pritom iránske exilové opozičné hnutie vyhlásilo, že má informácie o existencii ďalších dvoch predtým neznámych zariadení neďaleko Teheránu, ktoré vláda používa na výrobu jadrových hlavíc. "Zdrojom z prostredia opozície sa podarilo odhaliť dve centrá, ktoré pracujú priamo na výrobe nukleárnej výzbroje a ktoré boli až doteraz utajené," povedal reportérom v Paríži Mehdí Abrihamčí z hnutia Ľudoví mudžáhidovia Iránu. Ako dodal, zariadenia využívajú na výskum a výrobu jadrových hlavíc. Abrihamčí podľa vlastných slov tieto informácie poskytol aj Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE).
Podľa aktuálnej správy MAAE Irán v poslednom období spomalil výrobu obohateného uránu, súhlasil s prísnejším monitorovaním zariadení na spracovanie jadrového materiálu a umožnil inšpektorom OSN prístup k výskumnému reaktoru. Irán novú správu agentúry privítal, obohacovania uránu sa však nemieni vzdať. Kontroverzný proces sa využíva na výrobu jadrového paliva, výsledný materiál je však použiteľný v jadrovej bombe.