BERLÍN/WASHINGTON - Berlínsky súd v stredu odmietol zastaviť deportáciu údajného dozorcu z nacistického koncentračného tábora Johna Demjanjuka zo Spojených štátov. Nemecký súd rozhodol, že sa ani nemá prečo zaoberať touto kauzou, pretože vydanie či nevydanie Demjanjuka zo Spojených štátov do Nemecka je vecou amerických súdov.
Demjanjukovi právnici sa okrem toho snažia zastaviť proces jeho vydania do Nemecka aj podaním na americký Najvyšší súd. V žiadosti o zastavenie deportácie okrem iného upozorňujú na "čisto politickú motiváciu" tých, ktorí žiadajú o jeho vydanie. Argumentujú však predovšetkým jeho zdravotným stavom, o ktorom tvrdia, že je tak zlý, že by sa jeho vydanie do Nemecka rovnalo mučeniu.
Demjanjuka v Nemecku obvinili z podieľania sa na vraždách viac ako 29 000 Židov. Demjanjuk, ktorý sa narodil na Ukrajine, mal byť dozorcom v nacistickom koncentračnom tábore v poľskom Sobibore od marca do septembra 1943. V roku 1952 emigroval do Spojených štátov a v roku 1958 získal americké občianstvo. Dlhé roky potom tvrdil, že bol sovietskym vojakom a u Nemcov musel slúžiť preto, lebo ho zajali a k spolupráci prinútili.
V roku 1986 Demjanjuka vydali do Izraela, keďže podľa dovtedajšieho vyšetrovania sa zdalo, že je neslávne známym dozorcom z koncentračného táboru v Treblinke, ktorý si vyslúžil prezývku Ivan Hrozný. Po tom, čo sa zistilo, že to nie je on, ale iný Ukrajinec, prepustili ho a v roku 1998 opäť získal americké občianstvo.
Americké ministerstvo spravodlivosti však neskôr obnovilo jeho stíhanie a prišlo sa na to, že nebol dozorcom v Treblinke, ale Sobibore. Američania ho stíhajú aj za falšovanie údajov pri žiadosti o udelenie amerického občianstva v 50. rokoch. Demjanjuk žil doteraz na predmestí Clevelandu a užíval si dôchodok. Predtým dlhé roky pracoval ako automechanik. Agentúre AP sa podarilo skontaktovať s jeho synom Johnom Demjanjukom ml., ktorý rovnako ako jeho otec všetky obvinenia popiera.
"Nech sa už Nemci rozhodnú urobiť hocičo, budeme bojovať za spravodlivosť. Nikdy neexistovali žiadne relevantné dôkazy, že by sa osobne podieľal na čo i len jedinej vražde, nieto ešte na tisíckach. Nikdy nikomu neublížil - pred vojnou, počas nej, ani po nej. Je to dobrý človek, čo môže potvrdiť aj jeho rodina, vnúčatá, priatelia a susedia," povedal.