BRATISLAVA - Rodák z poľských Katovíc Wilhelm Brasse bol fotografom v koncentračnom tábore v Osvienčime a podarilo sa mu zachrániť posledné fotografie ako dôkaz o zverstvách, ktoré nesmú zostať zabudnuté.
Dňa 17. januára 1944 mu veliteľ prikázal spáliť všetky negatívy. "Povedal, Brasse, Ivanovia prichádzajú, všetko znič," povedal bývalý väzeň v rozhovore pri príležitosti utorňajšieho Medzinárodného pamätného dňa obetí holokaustu. "Nevedel však, že negatívy sú nehorľavé. Vložil som ich do piecky, zapálil, veliteľ počkal desať minút a odišiel. Oheň som zahasil," dodal Brasse, ktorého chytili, keď sa v roku 1939 snažil ujsť z Poľska.
Na fotografii, ktorú urobil na príkaz Mengeleho, sú nahé dievčatá pripomínajúce kostry. "Boli to dvoje židovské dvojčatá. Boli veľmi mladé a ja som vedel, že zomrú o niekoľko hodín alebo dní. Povedal som im aspoň to, že už sa im nič nestane." Brasse, väzeň s číslom 3444 bol donútený fotografovať aj Mengeleho experimenty. "Ženy neboli v narkóze. Cez vagínu im zaživa vyberali maternicu a ja som to musel detailne fotografovať."
Profesionálnym fotografom sa stal, lebo jeho rodičia nemali peniaze na školy a to mu zachránilo život. Po vojne chcel v profesii pokračovať, ale podľa jeho slov to nebolo možné. "Pred očami mám stále úbohé židovské deti. Sú veci, na ktoré nedokážete nikdy zabudnúť."