OSLO - Menšinová vládna koalícia v Nórsku sa vo štvrtok zhruba sedem mesiacov pred parlamentnými voľbami rozpadla kvôli dlhodobému sporu o zavádzanie predpisov EÚ na trhu s energiou. Dvojkoalíciu opustila agrárna Strana stredu (Sp), ktorá s predpismi nesúhlasí, oznámil jej predseda a bývalý minister financií Trygve Slagsvold Vedum. Informujeme podľa agentúry DPA.
Napriek odchodu Sp z vlády môže Strana práce (A/Ap) pokračovať vo vládnutí sama. Jej líder a premiér Jonas Gahr Störe zostane vo funkcii až do najbližších volieb, ktoré sú naplánované na 8. septembra. Nórska ústava neumožňuje usporiadanie predčasných volieb. Sp podľa vyjadrení svojich predstaviteľov chce, aby Störe zostal na čele vlády navzdory rozpadu koalície. Obe strany tvorili menšinovú vládu od roku 2021 a pri presadzovaní zákonov v parlamente sa opierali o ďalšie strany.
Štvrtý balík EÚ o čistej energii
Niekoľko týždenný spor medzi A/Ap a Sp súvisel s prijatím štvrtého balíka EÚ o čistej energii z roku 2019. Jeho cieľom je zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie a podporiť výstavbu energeticky účinnejšej infraštruktúry. Tvorí ho osem smerníc a nariadení. Nórsko nie je členskou krajinou EÚ, ale ako člen Európskeho hospodárskeho priestoru musí uplatňovať mnohé predpisy Únie, napísal magazín Politico. Dohoda o EHP umožňuje Nórsku, Islandu a Lichtenšajnsku prístup k vnútornému trhu EÚ, Sp však má voči EHP výhrady.
Exminister Vedum tvrdí, že tieto smernice Nórsko nemôže akceptovať
Störe chcel do nórskeho práva začleniť aspoň tri z menej kontroverzných smerníc balíka. Sp bola ostro proti najmä v prípade rozšírenia právomocí Agentúry pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER). Exminister Vedum tvrdí, že tieto smernice Nórsko nemôže akceptovať. "Hovoríme, že stačí, toto je hranica. Robíme to preto, aby sme zmenili nórsku politiku v oblasti elektrickej energie," uviedol.
Predpisy EÚ by podľa Strany stredu oslabil kontrolu Nórska nad jeho energetickým sektorom. Varovala tiež, že užšie prepojenie s energetickým trhom EÚ by zdražilo elektrickú energiu. Strana práce argumentovala, že je možné zaviesť časti balíka bez toho, aby bola dotknutá suverenita Nórska. Störe takisto tvrdil, že by to posilnilo väzby Osla s Bruselom, keďže pod vedením amerického prezidenta Donalda Trumpa hrozí obchodná vojna medzi EÚ a USA.