BERLÍN/DRÁŽĎANY - V Drážďanoch sa dnes skoro ráno začala evakuácia ľudí z kilometrovej zóny okolo leteckej bomby z druhej svetovej vojny, ktorú robotníci v stredu našli pri demolácii zvyškov zrúteného mosta. Oblasť, ktorá zahŕňa celé historické jadro mesta i jeho bezprostredné okolie, bude podľa úradov do 9:00 musieť opustiť asi 10 000 ľudí, následne sa pyrotechnici pokúsia bombu zneškodniť.
Skoro ráno sa centrom Drážďan rozozneli sirény. Ľudia, ktorí zostali cez noc vo svojich domovoch, z nich začali odchádzať. Niektorí podľa regionálneho denníka Sächsische Zeitung už noc na dnes strávili u známych či príbuzných mimo vyznačenej zóny. Po 9:00 polícia celú oblasť uzavrie a pyrotechnici sa pokúsia zneškodniť bombu, ktorá je teraz na náspe v koryte rieky Labe.
archívne video
Robotníci našli v stredu ráno pri búraní zvyškov mosta Carolabrücke 250-kilogramovú britskú leteckú bombu z druhej svetovej vojny, počas ktorej Drážďany čelili masívnemu spojeneckému bombardovaniu. Most, ktorý bol jednou z najdôležitejších dopravných tepien v saskej metropole, sa zrútil v polovici vlaňajšieho septembra. Nikomu sa vtedy nič nestalo. Most však bude musieť byť úplne strhnutý.
Uzavretá zóna
V uzavretej zóne je celé historické jadro saskej metropoly, vrátane najznámejších pamiatok, ako sú drážďanský zámok, palác Zwinger, Semperova opera či kostol Frauenkirche. Evakuácia sa týka tiež drážďanskej radnice, úradu saskej vlády, rady škôl, škôlok a domovov pre seniorov.
Likvidácia leteckých bômb je v nemeckých mestách aj 80 rokov po druhej svetovej vojne relatívne bežnou záležitosťou. Väčšinou sa ich podarí bez väčších následkov zneškodniť v poriadku niekoľko hodín či do druhého dňa. Zásahy si ale takmer vždy vynútia evakuáciu obyvateľov. Doteraz najväčšia bola evakuácia vo Frankfurte nad Mohanom v roku 2017, keď muselo načas domovy opustiť 60 000 ľudí.
Saská metropola bola za vojny terčom spojeneckého bombardovania, pričom iba nálety v dňoch 13. až 15. februára 1945 si vyžiadali až 25 000 ľudských životov. Veľká časť drážďanského starého mesta bola bombardovaním zničená bola neskôr nákladne zrekonštruovaná.