Štvrtok26. december 2024, meniny má Štefan, zajtra Filoména

Kríza v Južnej Kórei: Konflikt medzi prezidentom a parlamentom! Vojaci vtrhli do budovy parlamentu

(Zdroj: SITA/AP Photo/Ahn Young-joon)

SOUL - Juhokórejský prezident Jun Sok-Jol dnes v krajine vyhlásil stanné právo. Opozičnú Demokratickú stranu, ktorá ovláda parlament, obvinil zo sympatií voči Severnej Kórei a paralyzovania vlády svojou protištátnou činnosťou.

Prezident v krátkom televíznom prejave sľúbil "vymýtiť sily, ktoré napomáhajú KĽDR, a brániť demokratický ústavný poriadok". Demokratická strana v reakcii na prezidentovo rozhodnutie zvolala poslancov do budovy parlamentu.

Prezidentovo rozhodnutie odsúdil aj predseda jeho vlastnej strany Strana ľudovej moci (PPP) Han Duk-so, ktorý vyhlásenie stanného práva označil za chybné. Demokratická strana v reakcii na prezidentovo rozhodnutie zvolala poslancov do budovy parlamentu. PPP sa v parlamente kvôli Demokratickej strane dostala do patovej situácie ohľadom schvaľovania rozpočtu na budúci rok. Šéf opozičnej strany I Če-mjong, proti ktorému je vedených viacero trestných stíhaní, je favoritom budúcoročných prezidentských volieb, ktoré sa budú konať v roku 2027.

Vojenské velenie dekrétom zakázalo všetky politické aktivity

Vojenské velenie Južnej Kórey, ktoré prevzalo viacero právomocí po vyhlásení stanného práva prezidentom Jun Suk-jolom, vydalo dekrét zakazujúci všetky politické aktivity vrátane protestov a činnosti politických strán. Informujeme podľa agentúry Jonhap. Dekrét vydaný veliteľom juhokórejských pozemných síl Pak An-suom, ktorý sa stal zároveň veliteľom stanného práva, vstúpil do platnosti o 23.00 miestneho času (15.00 SEČ). "Všetky politické aktivity vrátane tých, ktoré sa týkajú Národného zhromaždenia, regionálnych zhromaždení, politických strán, vytvárania politických organizácií, zhromaždení a protestov sú zakázané," vyhlásil Pak.

Podľa jeho slov dekrét slúži na ochranu slobodnej demokracie a bezpečnosti ľudí pred protištátnymi silami, ktoré spôsobia rozvrat krajiny. Jonhap pripomína, že juhokórejská ústava umožňuje prezidentovi vyhlásiť stanné právo v reakcii na potreby ozbrojených síl v čase vojny, ozbrojeného konfliktu, vnútroštátneho ohrozenia alebo vtedy, ak si to vyžaduje verejná bezpečnosť a poriadok.

Po vyhlásení stanného práva určený veliteľ dohliada na administratívne a právne záležitosti v dotknutej oblasti a v prípade potreby môže prijať osobitné opatrenia. Podľa zákona na veliteľa stanného práva dohliada minister obrany, ktorý však podlieha kontrole prezidenta. Stanné právo môže zrušiť juhokórejský parlament, v ktorom má v súčasnosti väčšinu opozícia. Najväčšia opozičná Demokratická strana (DPK) vyzvala svojich poslancov, aby prišli do budovy Národného zhromaždenia. Vstup do legislatívneho zboru ju však podľa informácii Jonhapu zablokovaný bezpečnostnými zložkami.

Vojenské jednotky vstúpili do areálu juhokórejského parlamentu

Jednotky juhokórejskej armády vstúpili do areálu parlamentu a pokúsili sa vojsť do hlavnej budovy zákonodarného zboru. Udialo sa tak krátko po tom, čo prezident Jun Sok-jol prekvapivo vyhlásil stanné právo. V budove parlamentu prebieha plenárne rokovanie, na ktorom poslanci plánujú reagovať na vyhlásenie stanného práva, informujeme podľa správ agentúr Jonhap a AFP. Na televíznych záberoch bolo vidieť, ako sa vojaci dostali do potýčok s veľkým počtom zhromaždených ľudí, ktorí sa im snažili zabrániť vstúpiť do budovy. Ďalší ľudia vrátane novinárov sa zhromaždili pred areálom a dostali sa do potýčky s parlamentnou strážou a políciou.

Pred hlavnou parlamentnou budovou vojaci postavili aj barikády. Podľa televíznych záberov sú na mieste prítomní aj príslušníci poriadkovej polície. Pred polnocou miestneho času (16.00 h SEČ) prileteli do parlamentného komplexu aj tri vrtuľníky. Podľa niektorých svedkov z nich vystúpili ozbrojení vojaci. Prístup do areálu podľa Jonhapu umožnili iba poslancom, zamestnancom parlamentu a akreditovaným novinárom. Podľa televíznych záberov je atmosféra v rokovacej sále pokojná. Jonhap pripomína, že parlament má právomoc stanné právo zrušiť.

Juhokórejský parlament schválil zrušenie stanného práva

Juhokórejský parlament väčšinou 190 z 300 poslancov schválil návrh na zrušenie stanného práva, ktoré predtým v krajine prekvapivo vyhlásil prezident Jun Sok-jol. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním na televízne zábery.

Agentúra Jonhap pripomína, že podľa juhokórejskej ústavy musí byť stanné právo zrušené, ak o to požiada parlamentná väčšina. Z 300 poslancov juhokórejského Národného zhromaždenia bolo prítomných 190 poslancov a všetci prítomní hlasovali za návrh požadujúci zrušenie stanného práva. Podľa kancelárie predsedu parlamentu U Won-sika je po prijatí návrhu vyhlásenie stanného práva neplatné. Parlamentný komplex podľa neho opúšťajú vojenské jednotky, ktoré sa tam zhromaždili v čase platnosti stanného práva.

USA sú v kontakte s predstaviteľmi Južnej Kórey 

Biely dom v utorok oznámil, že pozorne monitoruje situáciu v Južnej Kórei, kde prezident Jun Sok-jol vyhlásil mimoriadne stanné právo. Čínske veľvyslanectvo v Soule po Junovom kroku vyzvalo svojich občanov na opatrnosť. Informujeme podľa správ agentúr Jonhap a AFP.

Jun uviedol, že k vyhláseniu stanného práva sa musel uchýliť, aby bol uchránený ústavný poriadok. Obvinil opozíciu, že protištátnymi aktivitami ochromila parlament. Ten podľa najnovších správ medzičasom odhlasoval zrušenie stanného práva. "Administratíva je v kontakte s vládou Kórejskej republiky a pozorne sleduje situáciu," oznámil hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť. V Južnej Kórei sa nachádza približne 28.500 amerických vojakov, ktorí krajinu chránia pred susednou Severnou Kóreou, pripomína AFP.

Stanné právo je platné dovtedy, kým ho prezident nezruší, tvrdí armáda

Juhokórejskí vojenskí predstavitelia v noci na stredu miestneho času uviedli, že stanné právo vyhlásené prezidentom Jun Sok-jolom ostane v platnosti, kým ho hlava štátu nezruší. Armáda to uviedla napriek tomu, že parlament označil vyhlásenie stanného práva za neplatné. Informujeme podľa agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na televíziu YTN a miestne médiá. Poslanci v stredu na mimoriadnej parlamentnej schôdzi väčšinou 190 z 300 poslancov schválili návrh na zrušenie stanného práva, ktoré prekvapivo vyhlásil prezident Jun.

Juhokórejský prezident odvolá stanné právo, ktoré vyhlásil

Juhokórejský prezident Jun Sok-Jol odvolá stanné právo, ktoré pred niekoľkými hodinami v krajine vyhlásil. Bude tak rešpektovať výsledok hlasovania parlamentu, ktorý ho k tomu vyzval. Prezident podľa agentúry Reuters uviedol, že tak urobí po zasadnutí vlády, ktoré sa má konať "čo najskôr".

Prezident súhlasil so zrušením stanného práva, vláda stiahla armádu

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol v noci na stredu miestneho času oznámil, že zruší stanné právo v súlade s požiadavkou parlamentu. Urobí tak podľa vlastných slov po potrebnom súhlase vlády. TASR o tom informuje podľa agentúr Reuters a AP. 

Prezident súhlasil so zrušením stanného práva, vláda stiahla armádu

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol v noci na stredu miestneho času oznámil, že zruší stanné právo v súlade s požiadavkou parlamentu. Urobí tak podľa vlastných slov po potrebnom súhlase vlády. TASR o tom informuje podľa agentúr Reuters a AP.

Viac o téme: Severná KóreaJužná KóreaStanné právo
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu