Streda27. november 2024, meniny má Milan, zajtra Henrieta

Začalo platiť prímerie medzi Izraelom a Hizballáhom! Svetoví lídri reagujú: Prišli prvé problémy

Ľudia sedia v dopravnej zápche, keď sa vracajú do svojich dedín po tom, ako vstúpilo do platnosti prímerie medzi Izraelom a Hizballáhom v libanonskom meste Ghazíja v stredu 27. novembra 2024. aktualizované
Ľudia sedia v dopravnej zápche, keď sa vracajú do svojich dedín po tom, ako vstúpilo do platnosti prímerie medzi Izraelom a Hizballáhom v libanonskom meste Ghazíja v stredu 27. novembra 2024. (Zdroj: SITA/AP Photo/Mohammed Zaatari)

TEL AVIV, BEJRÚT, TEHERÁN - Po viac ako roku cezhraničného ostreľovania a dvoch mesiacoch otvorenej vojny medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh vstúpila dnes o 04:00 miestneho času (03:00 SEČ) do platnosti dohoda o prímerí, ktorú v utorok oznámil americký prezident Joe Biden. Obe strany ešte niekoľko hodín predtým vykonávali údery na ciele protivníka.

12:51 Predseda libanonského parlamentu Nabíh Barrí po uzavretí prímeria medzi Izraelom a libanonským proiránskym hnutím Hizballáh vyzval na návrat vysídlených Libanončanov do svojich domovov. Urobil tak napriek tomu, že libanonská a izraelská vláda ľudí vyzvala, aby tak nerobili, informuje DPA.

"Dnes obrátime list v kapitole našej histórie, ktorá bola pre Libanon mimoriadne nebezpečná a ohrozovala jeho ľud a históriu," vyhlásil Barrí. "Ďakujeme vysídleným a ľuďom, ktorí ich prijali so súcitom a solidaritou," uviedol predseda parlamentu a vysídlených ľudí vyzval na návrat do svojich domovov, a to aj keby "mali žiť na troskách".

12:47 Len pár hodín po oznámení prímeria medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh vyrazili tisíce z asi milióna vysídlených ľudí v Libanone späť do svojich domovov na juh krajiny, hoci ich pred tým varovala libanonská aj izraelská armáda a napriek tomu, že z domov mnohých sú už len trosky. Niektorí Libanončania pri tom na spravodajcu BBC ukazovali dvoma prstami V ako víťazstvo a mávali aj žltými vlajkami hnutia Hizballáh. Ako víťazstvo vykresľujú dnes dohodu o prímerí aj médiá v Iráne, ktorý je spojencom Hizballáhu. Na severe Izraela je naopak podľa agentúry AP nálada skôr ponurá.

11:00 Izraelská armáda v stredu hlásila incident na juhu Libanonu niekoľko hodín po tom, ako vstúpila do platnosti dohoda o prímerí medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh. Informuje o tom agentúra DPA.

Izraelskí vojaci "identifikovali vozidlo s niekoľkými podozrivými osobami v zakázanej zóne na libanonskom území", uviedla izraelská armáda (IDF). "Jednotky IDF spustili paľbu, aby im zabránili v postupe, a podozriví opustili oblasť... IDF zakročí proti každému, kto sa pokúsi porušiť dohodu o prímerí, a bude pokračovať v ochrane občanov Izraela," dodala armáda.

10:46 Libanonská armáda dnes ráno oznámila, že prijala "nevyhnutné opatrenia" na svoje opätovné nasadenie na juhu Libanonu, kde v noci začalo platiť prímerie medzi Izraelom a militantným hnutím Hizballáh. Súčasne varovala vysídlených obyvateľov libanonského pohraničia, z ktorých mnohí ihneď po vyhlásení pokoja zbraní zamierili na juh, aby sa do svojich domovov nevracali, kým sa z oblasti nestiahnu jednotky izraelskej armády. Rovnakú výzvu vydali aj samotné izraelské sily.

Dohodu o prímerí sprostredkovalo USA a Francúzsko

Dohoda sprostredkovaná Spojenými štátmi a Francúzskom podľa agentúry Reuters predpokladá, že sa izraelské jednotky počas 60 dní stiahnu z južného Libanonu, zatiaľ čo sa tam rozmiestnia vojaci libanonskej armády. Hizballáh súčasne presunie svoje sily od izraelsko-libanonských hraníc za rieku Litanie.

archívne video

Elitné špeciálne jednotky Hizballáhu predstavuje bezprostrednú hrozbu smerom k severnej hranici Izraela (Zdroj: X/Israel Defense Forces)

Podľa Bidena prímerie otvára cestu k trvalému ukončeniu konfliktu medzi Izraelom a Iránom podporovaným hnutím, ktorý si v Libanone podľa oficiálnych údajov vyžiadal viac ako 3800 mŕtvych. Izrael eviduje 78 obetí na svojom území.

Biden a francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorkovom spoločnom vyhlásení uviedli, že Francúzsko a USA budú pracovať na tom, aby bolo prímerie realizované v plnom rozsahu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v televíznom prejave vyhlásil, že Izrael dohodu o prímerí prijíma, rázne ale odpovie na akékoľvek jej porušenie zo strany Hizballáhu.

Hizballáh sa k prímeriu doteraz oficiálne nevyjadril, jeho vysokopostavený predstaviteľ Hasan Fadlalláh ale v libanonskej televízii Al-Džadíd povedal, že podporuje rozšírenie pôsobnosti libanonského štátu a že hnutie vyjde z vojny silnejšie. "Tisíce ľudí sa pripoja k odboju... Odzbrojenie odboja bol izraelský návrh, ktorý padol," povedal Fadalláh, ktorá je zároveň poslancom libanonského parlamentu.

Text prímeria stanovuje, že zbrane môžu nosiť iba oficiálne zložky

Text dohody o prímerí, s ktorým v utorok večer súhlasili Libanon a Izrael, stanovuje, že iba "oficiálne vojenské a bezpečnostné sily" v Libanone sú oprávnené nosiť zbrane na území krajiny. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá získala kópiu dohody.

Podpísaná dohoda vymedzuje, že oficiálnymi vojenskými a bezpečnostnými silami v Libanone sú iba libanonské ozbrojené sily, policajné zložky a tajné služby. Reuters pripomína, že po vypuknutí vojny medzi libanonským hnutím Hizballáh a Izraelom sa bezpečnostné zložky Libanonu držali v konflikte bokom.

Libanonská vláda podľa agentúry Reuters dlhodobo tolerovala, že Hizballáh a jeho členovia sú vyzbrojení. Proiránske hnutie svoj vojenský arzenál obhajovalo "právom na odpor". V dohode o prímerí sa obe strany zaviazali plne implementovať rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov č. 1701 vrátane ustanovení, ktoré odkazujú na "odzbrojenie všetkých ozbrojených skupín v Libanone".

Rezolúcia BR OSN č. 1701 v roku 2006 ukončila mesačnú vojnu medzi Hizballáhom a Izraelom. Na jej základe sa Izrael úplne stiahol z južného Libanonu a jedinými ozbrojenými silami južne od rieky Lítání mali byť iba libanonská armáda a mierové jednotky OSN. V praxi sa však tieto ustanovenia nedodržiavali a Hizballáh naďalej udržiaval na juhu krajiny ozbrojenú prítomnosť.

Hizballáh sa k dohode zatiaľ oficiálne nevyjadril. Vysoký predstaviteľ hnutia Hasan Fadlaláh však v utorok večer pre libanonskú televíziu povedal, že hoci Hizballáh podporuje rozšírenie autority libanonského štátu, z vojny vyjde silnejší a naďalej ostane aktívny. Prímerie medzi Izraelom a Hizballáhom začalo platiť v stredu o 4.00 h ráno miestneho času (03.00 h SEČ). V utorok večer o tom informoval americký prezident Joe Biden, keď podľa jeho slov obe strany prijali dohodu sprostredkovanú Spojenými štátmi a Francúzskom.

Irán podporuje prímerie

Irán dnes ústami hovorcu ministerstva zahraničných vecí Esmáíla Baghája uviedol, že prímerie v Libanone podporuje. Teherán dlhodobo podporuje šiitský Hizballáh, palestínske teroristické hnutie Hamas aj jemenských povstalcov Hútie v ich útokoch proti Izraelu.

Vzájomné ostreľovanie medzi Izraelom a Hizballáhom sa stalo každodenným od vlaňajšieho 8. októbra, deň po útoku palestínskeho teroristického hnutia Hamas na Izrael, ktorým prepukla vojna v Pásme Gazy. V druhej polovici septembra izraelská armáda výrazne zintenzívnila bombardovanie objektov spojených podľa nej s Hizballáhom v Libanone, kde zabila rad veliteľov hnutia vrátane dlhoročného lídra Hasana Nasralláha. Od októbra viedla izraelská armáda aj pozemnú operáciu na juhu Libanonu.

Údery v Libanone vykonával Izrael ešte niekoľko hodín predtým, ako prímerie vstúpilo do platnosti. Terčom izraelských vzdušných úderov sa v noci na dnes stalo južné predmestie Bejrútu a tiež tri hraničné priechody so Sýriou na severe Libanonu. Sýrske štátne médiá podľa agentúry Reuters uviedli, že v dôsledku úderov na hraničné priechody a ciele v sýrskej provincii Homs zomrelo šesť ľudí, z toho dvaja vojaci. Hizballáh v noci na dnes oznámil, že v odvete za izraelské údery na Bejrút vypustil bezpilotné lietadlá na niekoľko "citlivých vojenských cieľov" v Tel Avive a jeho okolí, uviedla agentúra AFP.

Dohoda o prímerí ochráni Izrael pred hrozbou Hizballáhu, tvrdí Biden aj Macron

Prímerie medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh ukončí boje a ochráni Izrael pred hrozbou tejto militantnej skupiny aj ďalších teroristických organizácií, pričom vytvorí podmienky na "trvalý pokoj". Uviedli to v utorok neskoro večer v spoločnom vyhlásení americký prezident Joe Biden a francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorých krajiny pomohli dohodu sprostredkovať, informuje agentúra AFP.

Dvojica svetových lídrov vyzdvihla "mnoho týždňov neúnavnej diplomacie", ktoré viedli k dohode. Dodala, že dohoda "vytvorí podmienky na obnovenie trvalého pokoja a umožní obyvateľom oboch krajín bezpečný návrat do svojich domovov" na oboch stranách hranice.

Spojené štáty a Francúzsko sa zároveň zaviazali k spolupráci s Izraelom a Libanonom, aby dosiahli úplnú implementáciu dohody. Paríž a Washington budú okrem toho viesť aj medzinárodné snahy zamerané na posilnenie libanonskej armády, uviedli Biden s Macronom. Spoločne sa tiež budú usilovať o podporu ekonomického rozvoja v celom Libanone s cieľom dosiahnutia stability a prosperity v regióne.

Dvojica vydala spoločné vyhlásenie zhruba v čase, keď Biden dosiahnutie dohody ohlásil aj v Bielom dome. Americký prezident povedal, že dohodu prijali obe strany, pričom prímerie podľa jeho slov začne platiť v stredu o 4.00 h ráno miestneho času (03.00 h SEČ) a bude trvalé.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa Bidenovi v telefonáte poďakoval za jeho "účasť na zabezpečení dohody". Uviedla to Netanjahuova kancelária s tým, že premiér dodal, oceňuje Bidenovo "pochopenie pre to, že Izrael si zachová slobodu konania v presadzovaní" tejto dohody. Netanjahu vo svojom skoršom prejave varoval, že na každé prípadné porušenie dohody o prímerí zo strany Hizballáhu bude Izrael "rázne reagovať".

Lídri EÚ, Británie či OSN reagujú na prímerie Izraelu s Hizballáhom

Na dohodu o prímerí medzi Izraelom a libanonským proiránskym hnutím Hizballáh, ktoré vstúpilo do platnosti v stredu o 03.00 h SEČ, reagovali s nadšením či opatrnejšie viacerí svetoví lídri vrátane najvyšších predstaviteľov EÚ, píše agentúra DPA a stanica BBC.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová označila na platforme X dohodu za "veľmi povzbudivú správu", a to najmä pre Libanončanov a Izraelčanov zasiahnutých bojmi. "Libanon bude mať príležitosť posilniť svoju vnútornú bezpečnosť a stabilitu vďaka zníženému vplyvu Hizballáhu," dodala.

Podľa šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella priniesla dohoda "úľavu v devastačnej situácii na Blízkom východe". V príspevku na platforme X vyzdvihol Francúzsko a Spojené štáty za ich sprostredkovateľské úsilie pri jej dosiahnutí. Poznamenal však, že "je teraz veľmi dôležité, aby prímerie pretrvalo".

Borrell zároveň vyzval vyzval libanonské politické špičky, aby si splnili povinnosti a zvolili prezidenta krajiny. Dodal, že "Libanončania majú právo na opätovné získanie plnej suverenity nad záležitosťami svojej krajiny bez vonkajšieho zasahovania."

Obdobne sa vyjadril aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Libanon taktiež vyzval na "okamžité zvolenie" prezidenta a reformu miestnych inštitúcií, aby sa mohol finančne zotaviť. Prímerie označil za šancu na stabilizáciu situácie v tejto krajine.

Prímerie podľa jeho slov "ponúka Libanončanom príležitosť pustiť sa s podporou svojich partnerov do trvalej obnovy krajiny". Vo vidoeposolstve zverejnenom na X dodal, že Paríž vynaloží značné úsilie na podporu prímeria, a to spoločne s mierovými silami OSN v Libanone (UNIFIL), v ktorých má dôležité postavenie.

Macron tiež zdôraznil, že dosiahnutá dohoda neznamená, že by sa malo zabudnúť na vojnu v Pásme Gazy. Paríž bude podľa jeho slov v tejto palestínskej enkláve taktiež pokračovať v úsilí o pokoj zbraní, prepustenie rukojemníkov, ktorých zadržiava militantné hnutie Hamas, sprostredkovanie rozsiahlej humanitárnej pomoci, ako aj dosiahnutie trvalého politického riešenia konfliktu.

Britský premiér Keir Starmer dohodu o prímerí Izraelu s Hizballáhom privítal, pričom ju označil za značne oneskorenú a vyjadril vieru v to, že jej výsledkom bude "trvalé riešenie politickej situácie v Libanone". Taktiež dodal, že musí dôjsť aj k "okamžitému pokroku" smerujúcemu k dosiahnutiu prímeria v Gaze, prepusteniu rukojemníkov a odstráneniu obmedzení pre dodávky humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy.

Dohodu opatrne privítali aj predstavitelia OSN, uvádza BBC. Generálny tajomník OSN António Guterres vyjadril vieru v to, že dohoda "ukončí násilie, ničenie a utrpenie", pričom obe strany vyzval, aby plne rešpektovali a okamžite plnili všetky záväzky vyplývajúce z dohody.

Prímerie ako "začiatok rozhodujúceho procesu... na obnovenie bezpečnosti a ochrany, ktorú si civilisti na oboch stranách... zaslúžia", privítala aj osobitná koordinátorka OSN pre Libanon Jeanine Hennis-Plasschaertová. Upozornila však na skutočnosť, že potrebnej bude "ešte veľa práce" vyžadujúcej si "neochvejné odhodlanie".

Čína privítala dohodu o prímerí medzi Izraelom a hnutím Hizballáh

Čína víta uzavretie dohody o prímerí medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh, situáciu v regióne naďalej pozorne sleduje. Uviedla to v stredu hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning, píše agentúra AFP.

"Podporujeme všetko úsilie vedúce k zmierneniu napätia a dosiahnutiu mieru a vítame dohodu o prímerí, ktorú dosiahli príslušné strany," povedala hovorkyňa. Prímerie medzi Izraelom a Hizballáhom vstúpilo do platnosti v stredu o 4.00 h ráno miestneho času (3.00 h SEČ).

Konflikt v Libanone vypukol po takmer roku cezhraničného ostreľovania severu Izraela a následných izraelských odvetných útokov. Hizballáh svoje konanie zdôvodňoval podporou palestínskemu hnutiu Hamas, ktorého útok na Izrael zo 7. októbra 2023 vyvolal nálety izraelského letectva a neskôr aj pozemnú ofenzívu v palestínskom Pásme Gazy.

Peking trvá na tom, že "neschopnosť dosiahnuť prímerie v Gaze je hlavnou príčinou súčasných nepokojov na Blízkom východe", uviedla hovorkyňa čínskej diplomacie. Čína podľa jej slov vyzýva všetky strany, aby spolupracovali "na presadzovaní komplexného a trvalého prímeria v Gaze".    

Biden sa posnaží o prímerie aj v Gaze a normalizáciu vzťahov Izraela s Rijádom

Americký prezident Joe Biden oznámil, že po dosiahnutí prímeria medzi Izraelom a libanonským proiránskym hnutím Hizballáh sa bude jeho administratíva usilovať aj o pokoj zbraní v Pásme Gazy, informuje agentúra AFP a stanice CNN.

Spojené štáty "vyvinú ďalší tlak spolu s Tureckom, Egyptom, Katarom, Izraelom a ďalšími, aby dosiahli prímerie v Gaze," povedal Biden v Bielom dome. "Rovnako, ako si Libanončania zaslúžia budúcnosť plnú bezpečnosti a prosperity, zaslúžia si ju aj obyvatelia Gazy. Aj oni si zaslúžia ukončenie bojov a presídľovania," dodal.

V reakcii na novinársku otázku vyjadril dosluhujúci prezident USA vieru v to, že sa prímerie v Gaze podarí dosiahnuť ešte počas jeho funkčného obdobia. Usilovať sa podľa vlastných slov bude aj to, aby došlo k prepusteniu všetkých rukojemníkov, ktorých militantné hnutie Hamas v Gaze ešte zadržiava a tiež, aby sa vojna skončila bez toho, že pri moci v tejto palestínskej enkláve zostane práve Hamas.

Biden tiež vyjadril vieru v to, že Izrael a Saudská Arábia by mohli normalizovať svoje vzťahy. USA sú podľa jeho slov "naďalej pripravené uzavrieť súbor historických dohôd so Saudskou Arábiou, ktoré by zahŕňali bezpečnostný pakt a hospodárske záruky spolu so spoľahlivou cestou pre vytvorenie palestínskeho štátu a úplnou... normalizáciou vzťahov medzi Saudskou Arábiou a Izraelom".

Viac o téme: PrímerieIzraelLibanonHizballáh
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu