Streda20. november 2024, meniny má Félix, zajtra Elvíra

Poškodenie optických káblov v Baltskom mori: Rusko naďalej hlavný podozrivý, Západ sa obáva hybridnej vojny

Poškodenie optického kábla C-Lion1 v Baltskom mori Zobraziť galériu (2)
Poškodenie optického kábla C-Lion1 v Baltskom mori (Zdroj: X/ Jürgen Nauditt, Getty Images)

BRUSEL/WASHINGTON – Prerušenie telekomunikačnej siete medzi štyrmi krajinami EÚ a NATO vyvolalo na strane Západu obavy. Podľa analytikov by mohlo ísť o sabotážne akcie zo strany Ruskej federácie. Oficiálne ešte Moskvu nikto neobvinil, ale ruský prezident Vladimir Putin zostáva naďalej hlavným podozrivým.

V súvislosti s poškodením optických káblov na severe Európy sa čoraz intenzívnejšie skloňuje Ruská federácia. Radio Liberty informuje, že Európska únia a USA podozrievajú Rusko z vyššieho počtu hybridných útokov, pričom situáciu v Baltskom mori opísali ako možnú sabotáž. Moskvu však ešte nikto oficiálne neobvinil. 

Škandinávia 

Kremeľ zásadne odmieta tvrdenie, že Rusko sa snaží potrestať krajiny EÚ za ich vojenskú pomoc pre Ukrajinu. Napriek tomu sa objavili informácie, že poškodenie káblov malo byť úmyselné. Jeden totiž spája Fínsko s Nemeckom (C-Lion1) a druhý Švédsko s Litvou (Telia Lietuva). Škandinávske krajiny sú pritom najnovšími partnermi NATO a Fínsko má okrem toho s Ruskou federáciou priamu hranicu. Kyjev v tejto súvislosti spomenul minulé incidenty z ruskej strany, najmä "inváziu na Ukrajine".

"Eskalujúce hybridné aktivity Moskvy sú voči krajinám NATO a EÚ z hľadiska ich rozsahu a rozmanitosti bezprecedentné. Vytvára to značné bezpečnostné riziká," uviedli v spoločnom vyhlásení ministri zahraničných vecí Veľkej Británie, Francúzska, Talianska, Poľska a Nemecka. Ako sa ďalej uvádza, európska bezpečnosť už nie je ohrozená len sústavnými bojmi na Ukrajine, ale aj "hybridnou vojnou" zo strany "zlomyseľného aktéra". Z hľadiska bezpečnosti je preto potrebná ochrana spoločnej (európskej) kritickej infraštruktúry.

"USA sú vo všeobecnosti 'mimoriadne' znepokojené z krokov, ktoré Rusko podniká v rámci hybridnej vojny. Naďalej zostávame v intenzívnom kontakte s našimi európskymi partnermi," vyjadril sa hovorca amerického rezortu diplomacie Matthew Miller. Rusko však oficiálne nespája s incidentom poškodenia podmorských káblov.  

Jasný postoj 

Poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski sa na adresu Ruska vyjadril, že pokiaľ bude naďalej v Európe "páchať sabotážne činy", Varšava zatvorí všetky ruské konzuláty v Poľsku. Nemecká rétorika je ešte výraznejšia. Minister obrany Boris Pistorius v jednom z vyhlásení povedal, že tieto káble nemohli byť prerezané len omylom. "Nikto tomu neverí. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o sabotáž," dodal.  Predbežné vyšetrovanie fínskych a švédskych úradov zisilo, že káble boli prerezané ľudským zásahom a nie prírodným javom. Píše o tom NY Post. 

Podľa Moskvy ide o vykonštruované obvinenia Západu s cieľom zdiskreditovať ruské vedenie. CNN už v septembri tohto roka uviedlo slová dvoch nemenovaných predstaviteľov USA, ktorí zhodne tvrdili, že Moskva plánuje sabotážne akcie a súčasne rozmiestňuje lode a ponorky v priestore Baltského mora. Podľa oficiálnych správ malo ísť o prieskum morského dna. 

Viac o téme: RuskoUSAEurópaZápadOptické kábleBaltské moreHybridná vojna
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu