BEJRÚT - Libanonské proiránske hnutie Hizballáh sa v stredu prihlásilo k zodpovednosti za raketový útok na strednú časť Izraela. Cieľom bola základňa Crifin izraelskej armády južne od Medzinárodného letiska Bena Guriona pri Tel Avive. Informuje o tom správa z agentúry Reuters a spravodajského webu The Times of Israel (TOI).
Izraelská armáda medzičasom informovala, že Hizballáh vypálil smerom na stredný Izrael desať rakiet. Izraelská protivzdušná obrana väčšinu z nich zneškodnila. Jedna z rakiet však dopadla na letisko Bena Guriona. K zraneniu osôb nedošlo.
archívne video
Podľa medializovaných správ mali niektoré lety meškania. Izraelský úrad letovej prevádzky však uviedol, že letisko je otvorené a funguje normálne pre prílety a odlety.
Hizballáh dodal, že raketový útok na základňu Crifin, ktorá "zahŕňa vojenské výcvikové miesta", bol súčasťou jeho operácie Chajbar. Ide o sériu útokov, ktoré libanonské hnutie podniká v odvete za zavraždenie svojho vodcu Hasana Nasralláha z 27. septembra.
V Iráne odsúdili štyroch ľudí na trest smrti za špionáž pre Izrael
Štyri osoby odsúdil iránsky revolučný súd na trest smrti za špionáž pre Izrael, oznámila v stredu polooficiálna iránska tlačová agentúra Fars. Informuje správa agentúry Reuters. Traja z odsúdených, ktorých štátna príslušnosť nebola zverejnená, v roku 2020 pomáhali izraelskej tajnej službe Mosad pri atentáte na iránskeho jadrového vedca Mohsena Fachrízádeho. Štvrtú osobu odsúdili za iný, bližšie nešpecifikovaný prípad špionáže.
Západné spravodajské služby považovali Fachrízádeho za hlavného strojcu tajného iránskeho programu na vývoj jadrových zbraní. Islamská republika však dlhodobo odmieta tvrdenia, že sa usiluje využiť jadrovú energiu na zostrojenie zbrane. Britský týždenník The Jewish Chronicle vo februári 2021 s odvolaním sa na spravodajské zdroje uviedol, že tonovú zbraň, ktorou zavraždili Fachrízádeho, prepašovali do Iránu po častiach agenti Mosadu - izraelskí aj iránski štátni príslušníci.
Iránsky vedec, na ktorého sa vzťahovali sankcie USA za jeho úlohu v iránskom jadrovom programe, zahynul pri útoku na svoje vozidlo neďaleko Teheránu v novembri 2020. Izrael sa v čase jeho zabitia odmietol vyjadriť. Hovorca izraelskej vlády v reakcii na správu tlačovej agentúry Fars v stredu uviedol: "K takýmto záležitostiam sa nikdy nevyjadrujeme. Náš postoj sa nezmenil."