Štvrtok14. november 2024, meniny má Irma, zajtra Leopold

Konflikt na Blízkom východe neutícha! Boje by sa mohli rozšíriť aj mimo región

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP/Maya Alleruzzo)

TEHERÁN - Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí v sobotu upozornil, že konflikty v Pásme Gazy a Libanone, v ktorých Izrael bojuje proti hnutiam Hamas a Hizballáh, by sa mohli rozšíriť aj mimo Blízkeho východu. Informuje správa agentúry AFP.

"Svet by mal vedieť, že v prípade rozšírenia vojny sa jej škodlivé účinky neobmedzia len na región západnej Ázie; neistota a nestabilita sa môžu rozšíriť aj do iných, dokonca aj vzdialených regiónov," povedal Arákčí v prejave odvysielanom v štátnej televízii. Izrael, úhlavný nepriateľ Iránu, vedie v Pásme Gazy vojnu proti palestínskemu hnutiu Hamas od vlaňajšieho októbra. Konflikt v palestínskej enkláve spustil útok Hamasu na juh Izraela zo 7. októbra 2023.

archívne video

Fico kritizuje Európsku radu, že nemá postoj k situácii v Pásme Gazy (Zdroj: TASR/Jaromír Novak)

V Libanone zas izraelská armáda podniká útoky na ciele hnutia Hizballáh, ktoré začalo útočiť na Izrael pred viac ako rokom na znak solidarity s Palestínčanmi v Pásme Gazy. Izrael chce vojenskou operáciu v Libanone umožniť svojim občanom, ktorí museli v dôsledku útokov Hizballáhu opustiť svoje domovy, návrat do oblastí na severe krajiny. Izrael navyše 26. októbra podnikol letecký útok na vojenské ciele v Iráne v odvete za iránsky útok na židovský štát z 1. októbra. Teherán za to pohrozil ďalšou odvetou.

Irán tento rok podnikol proti Izraelu dva priame útoky

V apríli vypálil na Izrael rakety a drony v reakcii na izraelský letecký útok na iránsky konzulát v Damasku. Úder z 1. októbra bol podľa Teheránu odvetou za zabitie veliteľa iránskych Revolučných gárd a lídrov militantných skupín podporovaných Iránom. Iránsky prezident Masúd Pezeškiján tvrdí, že prípadné prímerie v Pásme Gazy a Libanone by mohlo mať vplyv na iránsku odvetu. "Ak (Izraelčania) prehodnotia svoje správanie, prijmú prímerie a prestanú masakrovať utláčaných a nevinných ľudí v regióne, mohlo by to ovplyvniť intenzitu a charakter našej reakcie," povedal minulý týždeň.

Katar sa stiahol z role sprostredkovateľa rokovaní medzi Izraelom a Hamasom

Katar sa stiahol zo svojej role sprostredkovateľa rozhovorov o dohode o prímerí v Pásme Gazy, kým Izrael a militantné hnutie Hamas nepreukážu "úprimnú" vôľu vrátiť sa k rokovaciemu stolu. Katar preto tiež dospel k záveru, že politická kancelária Hamasu v Dauhe "už neplní svoj účel". V sobotu to podľa agentúry AFP uviedol nemenovaný diplomatický zdroj.

"Katarčania informovali Izraelčanov aj Hamas, že pokiaľ odmietnu rokovať o dohode v dobrej viere, nemôžu pokračovať v sprostredkovaní," povedal zdroj oboznámený so záležitosťou. Katar už viac než desať rokov hostí kanceláriu Hamasu a umožňuje mnohým vysokopostaveným predstaviteľom tohto hnutia, aby v krajine žili. Ako ale informovala stanica CNN, Katar podľa nemenovaných zdrojov v uplynulých týždňoch súhlasil s vyhostením Hamasu na základe žiadosti Spojených štátov. Americkí predstavitelia naliehali na katarských partnerov, aby prestali poskytovať Hamasu útočisko vo svojom hlavnom meste.

"Hamas je teroristická skupina, ktorá zabíjala Američanov a naďalej ich drží ako rukojemníkov. Po odmietnutí opakovaných návrhov na prepustenie rukojemníkov by jeho vodcovia už nemali byť vítaní v hlavných mestách žiadneho amerického partnera," povedal pre CNN vysokopostavený predstaviteľ administratívy prezidenta USA Joea Bidena. Nemenovaný člen Hamasu označil správy o súhlase Kataru s vyhostením predstaviteľov hnutia z Dauhy za "nepodložené", podľa neho ide len o "nátlakovú taktiku" a podobné tvrdenia sa údajne šírili už predtým.

Katar doteraz pôsobil ako sprostredkovateľ rokovaní medzi Hamasom a Izraelom spolu s USA a Egyptom. Dohodu o prímerí v Pásme Gazy sa však ani po viac než rok trvajúcej vojne doteraz nepodarilo uzavrieť. Nedošlo ani k prepusteniu zvyšných rukojemníkov, ktorých militanti z Hamasu zajali po teroristickom útoku na južný Izrael zo 7. októbra 2023. Zo zlyhania rozhovorov sa navzájom obviňujú Hamas a Izrael.

Pri izraelskom útoku na mesto Súr zahynulo sedem ľudí

Sedem ľudí vrátane dvoch detí zahynulo a viac ako 40 sa zranilo počas izraelských útokov na juholibanonské prístavné mesto Súr. V sobotu o tom informovalo libanonské ministerstvo zdravotníctva. Informuje agentúra DPA.

Záchranári v súčasnosti pokračujú v pátraní po obetiach v troskách zničených budov, uviedla libanonská agentúra NNA, ktorá tiež informovala o približne desiatich silných leteckých útokoch na južné predmestia metropoly Bejrút. Izraelská armáda predtým vyzvala obyvateľov, aby sa evakuovali. Libanonské úrady zaznamenali za posledných sedem dní viac ako 670 izraelských náletov po celej krajine, pri ktorých podľa ministerstva zdravotníctva zahynulo viac ako 230 ľudí a viac ako 800 sa zranilo. DPA pripomína, že ministerstvo nerozlišuje medzi civilnými a vojenskými obeťami.

Viac o téme: IzraelKonfliktLibanonGazaHizballáhHamas
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu