ŠTOKHOLM – Švédsko patrí spoločne s Fínskom medzi najnovších členov Severoatlantickej aliancie. Krajiny severnej Európy sa pre tento krok rozhodli po tom, ako Ruská federácia pred dvomi rokmi spustila mohutnú ofenzívu na celé územie Ukrajiny. Hrozba ruského útoku však visí vo vzduchu aj na severe Európy. Aspoň tak uvažuje švédska vláda, ktorá pre obavy pred bezpečnosťou zrušila nádejný projekt.
V Baltskom mori pri pobreží Švédska sa malo začať s výstavbou desiatok veterných turbín, ktoré by posunuli ochranu životného prostredia a čerpanie energie z prírodných zdrojov na vyššiu úroveň. Namiesto toho však prišlo k zrušeniu celého projektu. Britský denník The Guardian informuje, že švédska strana sa odvoláva na bezpečnostné riziká.
Rozhodnutie vlády
Minister obrany Pål Jonson začiatkom tohto týždňa uviedol, že švédska vláda zrušila všetky plány ohľadom výstavby 14-tich veterných turbín, ktoré mali vytvárať elektrinu pozdĺž východného pobrežia. Podnet prišiel z rezortu obrany, ktorý už minulý uviedol, že podobné projekty "sťažujú systém obrany" a "zvyšujú bezpečnostné riziká" pre najnovšieho člena NATO.
"Vláda zastáva názor, že výstavba ďalších projektov vo východnej časti Baltského mora by viedla k neprijateľným dôsledkom pre švédsku obranu," uviedol Jonson.
Blízko Ruska
Veterné turbíny sa mali tiahnuť od Ålánd, autonómneho demilitarizovaného regiónu Fínska pri švédskych hraniciach, až po Øresund, prieliv ktorý oddeľuje Švédsko od Dánska. Vzduchom poháňané veterné turbíny by mohli za určitých okolností ovplyvniť obranné schopnosť Švédska. Senzory na zisťovanie prítomnosti nepriateľských ponoriek by nefungovali tak, ako by mali. Nálety by boli podľa Jonsona tiež oveľa ťažšie brániteľné.
Švédsko sa odhodlalo spustiť jediný projekt, aj to len na západnom pobreží. "Poseidon" má po výstavbe spustiť 81 veterných turbín s celkovou výrobou 5,5 terawatthodín ročne. Námorný veliteľ NATO začiatkom tohto roka povedal, že bezpečnosť takmer miliardy ľudí v Európe a Severnej Amerike je ohrozená ruskými pokusmi zamerať sa na rozsiahle zraniteľné miesta podmorskej infraštruktúry vrátane veterných fariem, ktoré označil za "zraniteľné miesta".
Admirál Didier Maleterre, zástupca veliteľa spojeneckého námorného velenia NATO (Marcom), sa ešte v apríli tohto roku vyjadril nasledovne: "Vieme, že Rusi spustili pod morskou hladinou množstvo hybridných vojen, ktorých cieľom je poškodenie elektrických káblov a potrubí. Celá naša podmorská sieť, ako aj európska ekonomika, sú v ohrození."
Švédska ministerka energetiky a priemyslu Ebba Buschová uviedla, že rozhodnutie o zrušení projektu na výstavbu veterných turbín pozdĺž východného pobrežia Švédska bolo "nesmierne náročné", ale bezpečnostnú politiku svojej krajiny "stavia na prvé miesto".