VIEDEŇ - Muž v Rakúsku si údajne amputoval vlastný penis sekerou po požití poriadnej dávky lysohlávok. Našťastie sa lekárom podarilo odrezaný orgán znovu prišiť.
Šokujúci drogový prípad v Rakúsku spôsobil rozruch v medzinárodnom medicínskom svete: Po konzumácii veľkého množstva halucinogénnych húb vzal muž v lete 2024 sekeru do ruky a odrezal si vlastné pohlavné orgány. 37-ročný muž potom zabalil časti penisu do nádoby spolu so zeminou a špinavým snehom, podľa správy z akademického oddelenia v nemocnici Feldkirch.
Muž, ktorý trpel depresiami a údajne občas požil nadmerné množstvo alkoholu, bol vo svojom dovolenkovom dome v regióne sám. Po konzumácii štyroch až piatich lysohlávok, húb obsahujúcich účinnú látku psilocybín, rozdelil svoje pohlavné orgány sekerou na štyri časti.
Do vedľajšej dediny ich priniesol okoloidúci
Na jeho šťastie ho o niečo neskôr našiel okoloidúci. V tomto momente bol 37-ročný muž viditeľne zmätený a hrozilo mu, že vykrváca. Z neďalekej dediny ho sanitka previezla do nemocnice, kde ho okamžite operovali – v tomto momente už od samomrzačenia uplynulo šesť hodín.
V nemocnici vo Feldkirchu sa lekárom podarilo zachrániť mužove pohlavné orgány: podarilo sa im makroskopicky znovu pripojiť špičku penisu a dva centimetre drieku – no päť centimetrov jeho penisu museli odstrániť. Štyri mesiace po incidente mal muž opäť "dobrý prúd moču a erekciu", ako napísali lekári vo svojom článku v odbornom časopise "Mega Journal of Surgery" (varovanie: explicitné obrázky).
Muž po operácii trpel náboženskými bludmi
Muž bol však dočasne v intenzívnej psychiatrickej starostlivosti a dostával lieky po tom, čo naďalej vykazoval psychotické symptómy a trpel náboženskými bludmi.
Prípad vyvoláva rozruch predovšetkým preto, že ide o novinku: v minulosti sa vyskytli prípady takzvaného Klingsorovho syndrómu, pri ktorom si muži odrezávali vlastný penis. Podľa odborného časopisu „Journal of Urology“ je incident v Rakúsku prvým, pri ktorom sa psilocybín považuje za spúšťač.
Psilocybín je prirodzene sa vyskytujúca psychedelická zlúčenina nachádzajúca sa v takzvaných „magických hubách“. Po požití ho telo premení na psilocín. Chemikália môže svojimi psychoaktívnymi účinkami spôsobiť halucinácie a zmeniť vnímanie sveta a emocionálny stav človeka.
Psilocybín čoskoro ako liek?
Zatiaľ čo psilocybín je najlepšie známy ako rekreačná droga, získava na popularite aj v lekárskom výskume ako potenciálna liečba duševných chorôb, ako je úzkosť, depresia a posttraumatická stresová porucha.
Podľa štúdie publikovanej v Journal of Psychopharmacology sú také desivé vedľajšie účinky ako v rakúskom prípade skôr zriedkavé. V štúdii sa vedci bližšie pozreli na vedľajšie účinky „magických húb“.