BUDAPEŠŤ - Maďarská vláda súhlasí s textom dohody o obrannej spolupráci s vládou Čadu, s právnym postavením maďarského kontingentu v Čade a s dohodou o vojenskej spolupráci a pomoci. Vyplýva to z rozhodnutia, ktoré bolo v pondelok zverejnené v maďarskom vestníku. Informuje o tom server 24.hu.
Migráciu z Afriky do Európy nemožno zastaviť bez krajín regiónu Sahel. Maďarsko preto buduje partnerskú spoluprácu s Čadom ako kľúčovou krajinou v boji proti nelegálnej migrácii v Afrike. Povedal to v nedeľu premiér Orbán na schôdzke s prezidentom Čadu Mahamatom Idrissom Débyom Itnom.
archívne video
Prezidenta Čadu pozval na dvojdňovú oficiálnu návštevu Maďarska Viktor Orbán, ktorý mu ešte v máji zablahoželal k volebnému víťazstvu.
Na jeseň minulého roka avizovala maďarská vláda zámer vyslať nezávislú vojenskú misiu s 200 vojakmi do Čadu, aby tam cvičili miestne jednotky a pomáhali im v boji proti terorizmu. Národné zhromaždenie vyslanie vojakov schválilo 6. novembra 2023. Čad sa nachádza v regióne Sahel na južnom okraji Sahary, kde pravidelne útočia džihádisti. Misia má trvať do 31. decembra 2025.
Čad je kľúčovým partnerom Maďarska v boji proti ilegálnej migrácii
Maďarsko a Čad uzatvárajú dohody o vzájomnej spolupráci. Uviedol to na Facebooku v pondelok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po tom, čo s vojenskými poctami prijal prezidenta Čadu Mahamata Idrissa Débyho Itnu.
"Región Sahel, vrátane Čadu, je naším kľúčovým partnerom v boji proti nelegálnej migrácii. Preto sme sa dnes s prezidentom Čadu dohodli na implementácii komplexného balíka spolupráce," spresnil Orbán.
Prezident Čadu pricestoval v sobotu na dvojdňovú oficiálnu návštevu Maďarska.
Vzťahy medzi Maďarskom a Čadom sa v uplynulom roku začali rýchlo prehlbovať. Budapešť otvorila v čadskom hlavnom meste N'Djamena humanitárne a rozvojové centrum aj svoju diplomatickú misiu. Obe krajiny tiež uzavreli dohody o spolupráci v oblasti poľnohospodárstva a vzdelávania.