MOSKVA - Expert analyzuje, že šéf Kremľa Vladimir Putin a šéf Pekingu Si Ťin-pching plánujú dlhý boj proti Západu. Chcú pomocou triku obísť sankcie a vylúčenia Západu.
Čína je tradične považovaná za blízkeho spojenca Ruska. Vladimir Putin sa často zdržiava v Pekingu a nedávno sa dohodol na ďalšej úzkej spolupráci s lídrom čínskeho štátu a strany Si Ťin-pchingom. Za politické riešenie s cieľom ukončiť vojnu na Ukrajine sa vyslovili aj Čína a Rusko. Putin vyzdvihol mierové úsilie Číny – samozrejme v jeho prospech.
archívne video
Je nepochybné, že ochota Číny nakupovať ropu a plyn od Moskvy, ako aj rozširovanie obchodu, pomáhali Rusku od začiatku ukrajinskej vojny. Po ruskej invázii na Ukrajinu reagoval Západ uvalením masívnych sankcií na Moskvu, čím krajinu izoloval v globálnej ekonomike.
Nová Putinova dohoda s Čínou: Moskva chce tento trik použiť na vzdorovanie Západu
Podľa analýzy Focus Online by nová dohoda Putina s Čínou mohla predstavovať skutočnú hrozbu. Podľa správy tlačovej agentúry Reuters bolo medzi Putinom a Si Ťin-pchingom dohodnuté, že obe krajiny už nebudú obchodovať za peniaze, ale namiesto toho si budú navzájom vymieňať tovar. Cieľom je obísť medzinárodný bankový systém.
Pozadie: Od začiatku vojny na Ukrajine Moskva nemá prístup k platobnému systému Swift, ktorý sa používa na spracovanie medzinárodných finančných transakcií.
Odborné analýzy: Putin a Si Ťin-pching plánujú dlhý boj proti Západu
Profesor Alexander Görlach na „Focus Online“ vysvetľuje:
- Narastajúca spolupráca medzi Čínou a Ruskom predstavuje hrozbu pre slobodný svet.
- Peking a Moskva sa pripravujú na dlhý konflikt so Západom. Görlach hovorí o „systémovom boji“.
- Čína sa chce ekonomicky odtrhnúť od Západu, aby mala v Ázii vojenské slobody bez toho, aby ju postihli sankcie.
- Si Ťin-pching vníma Vladimira Putina ako prostriedok na dosiahnutie cieľa, alianciu síce ohrozuje ich ego, no k zlomu nedôjde.
- Si Ťin-pchingova podpora vojne na Ukrajine ukazuje, že si neželá spravodlivý mier v Európe.