PARÍŽ – Letné olympijské hry v o Francúzsku sa už blížia ku svojmu koncu. Pre každého športovca, ktorý sa dokázal do Paríža kvalifikovať, čakal po príchode do olympijskej dediny lukratívny darček. Hlavným sponzorom tohto podujatia je totiž svetoznámy výrobca smartfónov. Pre jednu krajinu tu však nastal problém.
Toto je typický príklad, keď politika vládne svetu. Výprava severokórejských športovcov a športovkýň je počas letných olympijských hier v Paríži ochudobnená o darček od hlavného sponzora. Informuje o tom Newsweek. Tým je výrobca mobilných telefónov a inej elektroniky Samsung. Problémom však je, že spoločnosť pochádza z Južnej Kórey. A práve tu sa dostala do popredia politika.
Darček pre každú výpravu
Pre každého jedného športovca bol v Paríži pripravený nový luxusný smartfón od spoločnosti Samsung. Ide o verziu Samsung Galaxy Z Flip 6. Televízni diváci si mohli tieto mobily všimnúť aj počas slávnostného udeľovania medailí, keď si niektorí ocenení športovci robili pred celým svetom selfie.
Zadná strana smartfónov má totiž nezameniteľnú zlatú farbu a celý mobil sa dá navyše poskladať napoly. Severokórejská výprava však bola o tieto darčeky ochudobnená. Olympionici z Nového Zélandu ani neskrývali radosť nad touto novou elektronikou.
Rezolúcia OSN
Ako prví na to upozornili Juhokórejci, ktorí informovali priamo Bezpečnostnú radu OSN, že "smartfóny Samsung, ktoré boli poskytnuté ako darček pre všetkých športovcov v olympijskej dedine by mohli porušovať sankcie uvalené na Severnú Kóreu".
Južná Kórea sa týmto spôsobom odvolávala na rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN 2397 z roku 2017, ktorá zakazuje predaj alebo prevod "všetkých priemyselných výrobkov a elektrických zariadení" do Severnej Kórey, čo sa vzťahuje aj na smartfóny od Samsungu.
Hovorca juhokórejského ministerstva zahraničných vecí Lee Jaewoong zdôraznil, že "je veľmi obtiažne zabrániť tomu, aby sa zakázané predmety skutočne nedostali do Severnej Kórey," pričom juhokórejská vláda vynakladá "veľké diplomatické úsilie" na dodržiavanie týchto sankcií.
Rezolúcia totiž nerozlišuje medzi režimom Severnej Kórey a jej občanmi. Na zariadenia sa podľa juhokórejských predstaviteľov vzťahuje zákaz používania ihneď po prekročení hranice krajiny.
Olympijský výbor
Podľa Medzinárodného olympijského výboru (MOV) boli smartfóny Samsung Galaxy Z Flip 6 zaslané všetkým športovcom žijúcim v olympijskej dedine. MOV však neskôr uviedol, že členovia severokórejského olympijského tímu smartfóny nedostali.
"Môžeme potvrdiť, že športovci NOC (Národného olympijského výboru) KĽDR (Kórejská ľudovodemokratická republika) nedostali telefóny Samsung," uviedol MOV vo vyhlásení. V súčasnosti nie je preto jasné, kde mohli smartfóny Samsung skončiť. Športovci oboch znepriatelených krajín sa však počas olympiády na jednej spoločnej selfie ukázali.
K podobnému incidentu došlo aj počas Zimných olympijských hier v roku 2018 v Južnej Kórei. Severokórejským olympijským športovcom bolo povedané, že môžu dostať smartfóny Samsung počas súťaženia na hrách, ale pred návratom do Severnej Kórey ich musia vrátiť. Severokórejská výprava ale na základe týchto obmedzení odmietla prijať sponzorský dar.