NEW YORK - Svet sa musí pripraviť na trvalú zmenu letných teplôt v dôsledku klimatickej krízy, v budúcnosti budú extrémne teploty v lete jednoducho celý čas, povedal dnes na tlačovej konferencii k téme globálneho otepľovania generálny tajomník OSN António Guterres.
"Minulá nedeľa, pondelok a utorok boli tromi najteplejšími dňami od začiatku meraní. Priznajme si to, extrémne teploty už nie sú javom, ktorý trvá jeden deň, týždeň alebo mesiac," povedal Guterres. "Či náš rozdelený svet niečo spája, potom je to fakt, že sa otepluje," citovali generálneho tajomníka tlačovej agentúry.
archívne video
Globálne otepľovanie spôsobuje tiež hurikány, záplavy, sucho, lesné požiare a zvyšovanie hladiny morí. V boji proti týmto smrteľným katastrofám musí ľudstvo riešiť pôvod klimatickej krízy. "Našou chorobou je závislosť od fosílnych palív, našou chorobou je nečinnosť v oblasti klímy. Politickí predstavitelia všetkých krajín sa musia prebudiť a konať," pokračoval Guterres.
"Miliardy ľudí čelia epidémii extrémneho horúčavy, trpia čoraz smrteľnejšími vlnami horúčav, keď teploty presahujú 50 stupňov Celzia," dodal a pripomenul najmä úmrtie viac ako tisícky pútnikov počas moslimskej púte do Mekky tento rok v júni.
Podľa meteorologickej služby Európskej únie Copernicus bola nedeľa 21. júla celosvetovo najteplejším dňom od roku 1940. Priemerná denná teplota v tento deň celosvetovo dosiahla rekordných 17,09 stupňa Celzia, čo mierne prekonalo predchádzajúci rekord 17,08 stupňa Celzia zo 6. júla 2023.
Podľa služby Copernicus súvisí výrazný nárast priemernej dennej globálnej teploty s výrazne nadpriemernými teplotami vo veľkej časti Antarktídy, ktorá vedie k nadpriemerným teplotám v niektorých častiach Antarktického oceánu, dodáva agentúra DPA.