VARŠAVA - Poľsko chce, aby mu s ostrahou hranice s Bieloruskom pomohli policajti a pohraničníci z Fínska, Nemecka a Grécka. Dnes to podľa agentúry Reuters povedal nemenovaný vysokopostavený zástupca poľskej vlády.
"Už sa to pripravuje a ide o krajiny, ktoré sú čo do ochrany hranice veľmi skúsené, napríklad grécke skúsenosti môžu byť veľmi užitočné," povedal tento činiteľ. Poľsko, ale aj Litva a Lotyšsko obviňujú Bielorusko, že cez hranice úmyselne posiela ľudí z krízových oblastí v snahe vytvoriť nátlak na tieto krajiny, ale aj Európsku úniu ako celok. Hovorí o tom, že režim bieloruského autoritárskeho vodcu Alexandra Lukašenka migráciu využíva ako zbraň v hybridnej vojne. Bielorusko je blízkym spojencom Ruska, ktoré vedie vojnu proti Ukrajine.
archívne video
Podľa agentúry Frontex, agentúry únie majúcej na starosti stráženie hraníc EÚ, sa počet pokusov o prekročenie východnej hranice dvadsaťsedmičky za prvých päť mesiacov tohto roka takmer zdvojnásobil. Táto migračná trasa je ale v porovnaní s inými cestami využívanými na vstup do EÚ pomerne málo využívaná, podotýka Reuters.
Migranti vycvičení k útokom na poľských vojakov
Poľsko a Fínsko v poslednom čase varujú, že počet ľudí usilujúcich sa o prechod hranice z Ruska alebo Bieloruska môže výrazne vzrásť. Poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-kamysz dnes v rozhovore s Poľskou televíziou povedal, že medzi migrantmi snažiacimi sa dostať z Bieloruska do Poľska môžu byť ľudia vycvičení k útokom na poľských vojakov. Reuters píše, že poľská vláda by o situácii na hranici s Bieloruskom a Ruskom chcela rokovať na budúci týždeň na summite NATO vo Washingtone.