ŽENEVA - Štyria členovia najbohatšej britskej rodiny boli vo Švajčiarsku obžalovaní z vykorisťovania a obchodu s ľuďmi. Na svojej internetovej stránke o tom píše britská BBC. Podľa prokuratúry rodina Hindujaovcov zaplatila viac peňazí za starostlivosť o svojho psa ako za platy svojich slúžiacich.
Prakash a Kamal Hindujaovi a ich syn Ajay s manželkou údajne zabavili svojim zamestnancom cestovné pasy, za pracovný čas trvajúci 18 hodín im platili iba sedem libier a z usadlosti im dovoľovali odchádzať len v obmedzenej miere. BBC informuje, že minulý týždeň rodina súhlasila s finančným vysporiadaním vo veci vykorisťovania, stále s nimi ale pokračuje proces kvôli obchodu s ľuďmi. Popierajú, že by sa dopustili čohokoľvek nezákonného.
Yves Bertossa, jeden z najznámejších ženevských prokurátorov, na súde porovnal 10.000 dolárov (9352 eur), ktoré minú ročne na svojho psa, s čiastkami, ktoré vyplácali svojim slúžiacim. Právnik rodiny vyložene nepoprel tvrdenia o nízkych platoch personálu, je to však podľa neho potrebné vidieť v kontexte. Povedal, že zamestnanci u Hindujaovcov mali zabezpečené bývanie a stravu. Obhajcovia spochybňujú aj tvrdenia o dlhej pracovnej dobe a tvrdia, že sledovať film s deťmi nemožno považovať za prácu.
Niektorí z bývalých slúžiacich vypovedali v prospech Hindujaovcov a opísali ich ako rodinu, ktorá sa k nim správala dôstojne. Avšak údajné zabavovanie pasov a nemožnosť opustiť vilu bez dovolenia možno hodnotiť ako obchod s ľuďmi, uvádza BBC. Prokurátor Bertossa pre Hindujaovcov žiada tresty odňatia slobody, majú podľa neho zaplatiť milióny dolárov ako odškodnenie aj uhradiť náklady spojené s procesom.
BBC pripomína, že v roku 2008 bol v Ženeve v päťhviezdičkovom hoteli zatknutý Hannibal Kaddáfí, syn niekdajšieho líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího po tom, ako polícia dostala informáciu, že spoločne s manželkou bijú služobníctvo. Polícia prípad síce odložila, ale vyvolal významnú diplomatickú roztržku medzi Švajčiarskom a Líbyou, ktorá v Tripolise nechala na oplátku zatknúť dvoch švajčiarskych občanov. Vlani zase štyria slúžiaci z Filipín podali trestné oznámenie na jedno z diplomatických zastúpení pri OSN v Ženeve kvôli tomu, že celé roky nedostali zaplatené.