BRUSEL - Generálny riaditeľ Európskej komisie pre susedstvo a rozširovanie Gert Jan Koopman vo štvrtok v Tbilisi varoval gruzínsku vládu, že navrhované právne predpisy o "zahraničných agentoch" by v prípade prijatia skomplikovali snahy krajiny o vstup do Únie. Informuje agentúra Reuters.
"Zákon o transparentnosti, ktorý bol schválený v druhom čítaní, je v súčasnej podobe neprijateľný a vytvorí vážne prekážky na ceste k vstupu do EÚ," upresnil Koopman. Dodal však, že Tbilisi má ešte priestor na nápravu a zvrátenie vývoja v súvislosti s týmto kontroverzným zákonom.
archívne video
Gruzínsky parlament v stredu v druhom čítaní prijal návrh zákona o transparentnosti zahraničného vplyvu, a to aj napriek výzvam medzinárodných partnerov Gruzínska na stiahnutie tejto právnej normy. Za schválenie návrhu zákona o transparentnosti zahraničného vplyvu hlasovalo 1. mája v druhom čítaní 83 poslancov, proti bolo 23 poslancov. Prvým čítaním návrh zákona prešiel 17. apríla. Tretie, záverečné čítanie sa očakáva v polovici mája. Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová už avizovala, že zákon bude vetovať. Vládna koalícia však má dostatočnú parlamentnú väčšinu na prelomenie veta prezidentky.
Komisár OSN žiada gruzínsku vládu o stiahnutie zákona o zahraničných agentoch
Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk vyzval vo štvrtok Gruzínsko, aby z parlamentu stiahlo sporný návrh zákona o transparentnosti zahraničného vplyvu. Zároveň vyslovil znepokojenie nad silou, s akou tamojšie úrady potlačili v metropole Tbilisi protesty proti tejto legislatíve, píše agentúra Reuters.
Türk vyzval gruzínsku vládu, aby zákon stiahla a začala dialóg s občianskou spoločnosťou a novinármi. Nová legislatíva je namierená proti organizáciám prijímajúcim finančné prostriedky zo zahraničia, a tak sa zrejme dotkne práve médií a mimovládok.
"Som znepokojený správami o zbytočnom a neprimeranom použití sily zo strany príslušníkov bezpečnostných zložiek proti demonštrantom a zamestnancom médií, ku ktorým došlo tento týždeň v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi," povedal. V Gruzínsku sa už od 9. apríla konajú masové protivládne protesty v reakcii na plány vládnej strany Gruzínsky sen zaviesť tento zákon. Parlament ho v stredu schválil v druhom čítaní v pomere hlasov 83:23, potrebné je však ešte záverečné tretie čítanie.