PEKING - Čína chce posilniť strategickú spoluprácu s Ruskom pod vedením prezidenta Vladimira Putina, povedal podľa ruskej štátnej agentúry TASS šéf čínskej diplomacie Wang I po stretnutí so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom v Pekingu.
"Ako priateľský sused Ruska a všestranný strategický partner budeme rozhodne podporovať stabilný rozvoj a obrodu Ruska pod vedením prezidenta Putina," povedal podľa TASS čínsky minister s tým, že "strategickú spoluprácu" plánujú obe krajiny posilňovať aj na globálnej scéne.
archívne video
Lavrov podľa agentúry Interfax povedal, že obe krajiny budú aj naďalej spolupracovať v boji proti terorizmu. Poďakoval svojmu náprotivku za sústrasť v súvislosti s útokom na koncertnú sieň v Crocus City Hall v Krasnogorsku na okraji Moskvy z 22. marca, ktorý si podľa ruských úradov vyžiadal najmenej 144 mŕtvych.
Lavrov dnes končí dvojdňovú návštevu Pekingu. Naposledy Čínu navštívil vlani na jeseň, predtým sa s Wangom I zišiel v Moskve.
Peking je teraz najvýznamnejším spojencom Ruska, ktoré kvôli svojmu vojnovému ťaženiu proti Kyjevu čelí západným sankciám. Čína tieto opatrenia kritizuje a odmieta ruskú inváziu na Ukrajinu odsúdiť, zároveň však ťaží z nižších cien za ropu a plyn, ktorú už Rusko nemôže predávať do Európy.
Lavrov v Číne kritizoval protizákonné sankcie Západu
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok v Pekingu na stretnutí so svojím čínskym rezortným kolegom Wang Im kritizoval "protizákonné sankcie" Západu voči Rusku a ďalším krajinám. Ako uviedla agentúra AFP, Západ podľa Lavrova "uplatňuje nezákonné sankcie voči viacerým štátom, medzi nimi je samozrejme aj Rusko". Lavrov na tlačovej konferencii dodal, že táto politika sa začína aktívne uplatňovať aj voči Číne.
Lavrov na rokovaniach v Pekingu konštatoval, že vďaka lídrom Číny a Ruska - Si Ťin Pchingovi a Vladimirovi Putinovi - dosiahli vzťahy medzi Ruskom a Čínou bezprecedentnú úroveň. Ozrejmil, že blízkosť či zhoda prístupov Ruska a Číny k riešeniu kľúčových problémov doby dáva základ pre posilnenie strategickej koordinácie na svetovej scéne. Doplnila, že takáto interakcia v medzinárodných záležitostiach "umožňuje efektívne riešiť spoločné problémy interne aj externe".
Šéfovia diplomacií diskutovali aj o situácii na Blízkom východe po vypuknutí vojny medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas. Obe strany sa súčasne zhodli, že budú pokračovať v spolupráci v boji proti terorizmu, a to aj prostredníctvom multilaterálnych mechanizmov.
Lavrov sa pekinskému vedeniu osobitne poďakoval za podporu prejavenú Moskve po teroristickom útoku na koncertno-zábavný komplex Crocus City Hall v metropolitnej oblasti Moskvy, pri ktorom prišlo o život 144 ľudí a 551 ich bolo zranených. Vo vyšetrovacej väzbe je 11 podozrivých vrátane štyroch vykonávateľov útoku.
K útoku z 22. marca sa opakovane prihlásil Islamský štát. Moskva však naďalej hľadá spojenie medzi útočníkmi a Ukrajinou, prípadne Západom. Ruské obvinenia, nepodložené dôkazmi, Kyjev aj Washington odmietli.