SOUL - Malé drevené plavidlo so skupinou Severokórejčanov vplávalo do juhokórejských vôd, uviedla v utorok juhokórejská armáda. Ide pravdepodobne o zriedkavý prípad prebehnutia cez námornú hranicu. Informuje o tom správa z agentúry AFP.
Zbor náčelníkov štábov (JCS) juhokórejskej armády uviedol, že loď a jej posádka údajne prebehli z izolovanej Severnej Kórey. Plavidlo zadržalo vo vodách pri prístave Sokčcho na severovýchodnom pobreží Južnej Kórey. Osoby previezli do bezpečia. Išlo o štyroch Severokórejčanov, ktorí uviedli, že mali v úmysle prebehnúť, uviedla tlačová agentúr Jonhap.
Archívne video: Heger na schôdzke V4 s Južnou Kóreou: Máme rovnaké hodnoty a čelíme rovnakým výzvam
Do Južnej Kórey prebehlo od konca kórejskej vojny v roku 1953 už viac ako 30-tisíc Severokórejčanov, ktorí vo svojej vlasti trpia najčastejšie hladom alebo sú vystavení politickému útlaku. Väčšina prebehlíkov však volí trasu cez Čínu.
EÚ pripravuje nové znenie rezolúcie OSN o prebehlíkoch z KĽDR
Európska únia pripravuje aktualizáciu rezolúcie Organizácie Spojených národov (OSN) o ľudských právach v Severnej Kórei, konkrétne práv prebehlíkov, uviedla v utorok delegácia EÚ v Južnej Kórei. Tento krok prichádza v čase, keď ľudskoprávne organizácie a aj juhokórejské úrady upozorňujú, že Čína utečencov z KĽDR vracia naspäť. Informuje o tom agentúra Jonhap.
Rezolúcia je podľa delegácie "komplexná a zahŕňa všetky aspekty situácie v oblasti ľudských práv v Severnej Kórei vrátane dôležitej zásady zákazu vyhostenia alebo repatriácie". Skupiny na ochranu ľudských práv nedávno upozornili, že Čína začiatkom októbra poslala naspäť do KĽDR 600 prebehlíkov, ktorých zadržala v provinciách Ťi-lin a Liao-ning. Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie to následne potvrdilo, no neuviedlo presný počet.