HAAG - V utorok sa začína pojednávanie na Medzinárodnom trestnom súde (MSD) v prípade žaloby Kanady a Holandska proti sýrskej vláde prezidenta Bašára Asada, ktorú obe krajiny obvinili z porušovania ľudských práv obyvateľov Sýrie.
Dvojdňové súdne pojednávanie je zamerané na požiadavku Kanady a Holandska, aby súd sýrskej vláde prikázal "okamžite zastaviť mučenie a kruté, neľudské a ponižujúce zaobchádzanie so svojimi občanmi". Predpokladá sa, že celý súdny proces potrvá roky.Sýrsku vládu krajiny obvinili z porušenia Dohovoru proti mučeniu Organizácie Spojených národov (OSN) v júni. Tvrdia, že spôsob riešenia konfliktov uvedený v dohovore dáva haagskemu súdu právomoc konať. Príkazy MSD sú právne záväzné, napriek tomu ich však niektoré štáty nedodržiavajú. Minulý rok vyzval súd Moskvu, aby zastavila nepriateľské konanie proti Ukrajine.
Štáty v žalobe uviedli, že "obyvatelia Sýrie sú od roku 2011 v obrovskej miere vystavení mučeniu, vraždeniu, sexuálnemu zneužívaniu, násilným zmiznutiam a útokom chemickými zbraňami". Mučenie v Sýrii podľa nich zahŕňa "kruté bičovanie a bitky päsťami, elektrickými káblami, kovovými a drevenými palicami, reťazami a pažbami pušiek, elektrické šoky, pálenie častí tela, trhanie nechtov či zubov a simulované popravy a topenie".
Konflikt v Sýrii sa začal v marci 2011 protivládnymi protestmi a tie sa neskôr zmenili na občiansku vojnu. Počas nej Irán a Rusko pomohli Asadovi znovu ovládnuť väčšinu krajiny. V dôsledku vojny zahynulo v Sýrii už pol milióna ľudí a mnohé časti krajiny ostali zdevastované. Približne polovica z 23 miliónov obyvateľov Sýrie musela opustiť svoje domovy. Do zahraničia z nich utieklo viac než päť miliónov.