HONOLULU - Počet obetí požiaru na havajskom ostrove Maui stúpol na 80. Predchádzajúca bilancia uvádzala 67 mŕtvych. Oznámili to tamojšie úrady.
aktualizované 11:35 Novo sa evakuuje okolie mesta Kaanapali, ku ktorému sa nebezpečne priblížili plamene. Evakuácia sa začala len niekoľko hodín po tom, ako sa obyvatelia začali vracať do neďalekého mesta Lahaina, kde oheň zasiahol celé bloky.
aktualizované 11:27 Počet obetí lesných požiarov na havajskom ostrove Maui sa v sobotu zvýšil na 80 a hasiči sa naďalej usilujú dostať plamene pod kontrolu. Informuje agentúra AP a DPA. Úrady na ostrove Maui tento počet potvrdili v piatok o 21.00 h (v sobotu 9.00 h SELČ). Predtým hlásili 67 úmrtí. Guvernér Havaja Josh Green však upozornil, že počet obetí sa pravdepodobné zvýši, pretože pátranie a záchranné operácie pokračujú.
Úrady vyhlásili zákaz vychádzania, ktorý zostáva v platnosti do soboty 6.00 h. Polícia oznámila, že nový požiar si vyžiadal evakuáciu obyvateľov v západnej časti Maui. Lesné požiare, ktoré vypukli na ostrove Maui v utorok, sú najtragickejšou prírodnou katastrofou, ktorá postihla Havajské ostrovy za posledné desaťročia.
Havajská generálna prokuratúra v piatok uviedla, že začína vyšetrovanie toho, ako úrady na tieto požiare reagovali. Mnohí preživší uviedli, že nepočuli žiadne sirény a neboli varovaní v dostatočnom predstihu. Nebezpečenstvo si uvedomili, až keď spozorovali plamene alebo začuli výbuchy, píše AP.
Hasiči pokračujú v boji s požiarom
Predstavitelia ostrova Maui v online vyhlásení uviedli, že hasiči pokračujú v boji s požiarom, ktorý ešte stále nie je úplne pod kontrolou. Obyvatelia mesta Lahaina sa medzitým mohli prvýkrát vrátiť domov, aby zhodnotili škody. Požiare sú najtragickejšou prírodnou katastrofou na Havajských ostrovoch za posledné desaťročia.
Prekonali aj rok 1960, keď si vlna cunami, ktorá zasiahla ostrov Havaj, vyžiadala 61 obetí. Ešte smrteľnejšie cunami v roku 1946, ktoré na Veľkom ostrove zabilo viac ako 150 ľudí, podnietilo vznik celoplošného varovného systému. Jeho súčasťou sú sirény, ktoré sa raz mesačne spúšťajú kvôli testovaniu ich funkčnosti.
Varovania cez mobilné telefóny
Mnoho ľudí, ktorí prežili požiare, však v rozhovoroch uviedlo, že nepočuli žiadne sirény, ani nedostali varovanie, ktoré by im poskytlo dostatok času na prípravu. To, že sú v nebezpečenstve, si uvedomili až keď v blízkosti videli plamene alebo počuli výbuchy.
Záznamy o riadení núdzových situácií na Havaji nenasvedčujú tomu, že by pred tým, ako ľudia museli utekať o život, zazneli varovné sirény. Úradníci namiesto toho poslali varovania na mobilné telefóny a cez televízne a rozhlasové stanice, no rozsiahle výpadky elektriny a mobilných telefónov mohli obmedziť ich dosah.
Počet obetí pravdepodobne ešte vzrastie
Podľa tamojšieho guvernéra Josha Greena počet obetí pravdepodobne ešte vzrastie, keďže pátracie a záchranné operácie stále pokračujú. Uviedol, že obyvateľom Lahainy v piatok dovolili vrátiť sa domov, aby si skontrolovali svoj majetok. Úrady vyhlásili zákaz vychádzania od 22 h. do soboty 6 h.
Požiare poháňané suchom a silným vetrom, ktorý spôsobuje hurikán Dora prechádzajúci južne od Havajských ostrovov, vypukli na Maui v utorok. Desiatky ľudí utrpeli zranenia, niektorí vážne. Úrady z ostrova evakuovali tisíce ľudí. Americký prezident Joe Biden vyhlásil lesné požiare na Havaji za katastrofu. Uvoľnil tak federálne fondy pre najviac zasiahnutý ostrov Maui.