ŠPANIELSKO - Vírus, ktorý sa vyskytuje v Afrike a na Strednom východe, bol v posledných týždňoch spozorovaný v Európe, konkrétne v Španielsku. Jeho smrtnosť je 30 až 40 percent. Reč je o krymsko-konžskej hemoragickej horúčke. Riziko prenosu počas dovolenky v destináciách, kde bol zaznamenaný, našťastie nie je veľké.
Ochorenie je spôsobené vúrusom prenášaným kliešťami. Až 30 percent pacientov do dvoch týždňov zomiera. Proti chorobe neexistuje žiadne očkovanie. Prenáša sa aj kontaktom s infikovanou krvou alebo tkanivami oviec, kráv či kôz bezprostredne po zabití.
archívne video
V uplynulých týždňoch zaznamenali niekoľko prípadov v Španielsku a existujú obavy, že by sa krymsko-konžská hemoragická korúčka mohla rozšíriť aj do ďalších krajín, píše dailystar. Ochorenie sa v uplynulých rokoch objavilo aj v iných turistických destináciách, ako sú Turecko či Bulharsko.
Chorobu rozširujú kliešte rodu Hyalomma, ktoré zvyčajne parazitujú na dobytku v Číne, na Blízkom východe a v Afrike. V Európe sa objavuje veľmi málo. Tento druh kliešťa sa tu prirodzene nevyskytuje, no dostáva sa do Európy prostredníctvom migrujúcich vtákov. Väčšina prípadov ochorenia sa vyskytuje u ľudí pohybujúcich sa v oblasti živočíšneho priemyslu, ako sú poľnohospodári, pracovníci na bitúnkoch a veterinári. Riziko nákazy pre bežných turistov nie je vysoké. Ochorenie sa zvykne šíriť lokálne.
K symptómom patria aj veľké modriny
Prejavy choroby zahŕňajú horúčku, bolesti svalov a krku, závraty, bolesti chrbta a hlavy, boľavé oči a citlivosť na svetlo. Pri postupe choroby začnú vznikať na tele veľké modriny. Okrem toho môžu pacienti trpieť silným krvácaním z nosa či z iných miest na tele.