OREGON - Morské dno pri Newporte v Oregone odkrylo obrovskú prasklinu. Štúdia Washingtonskej univerzity odhalila priesaky teplejšej vody ako okolité prostredie a chemickým zložením odlišnej kvapaliny, ktorá vystreľuje z morského dna. Odborníci sa obávajú, že priesaky vody priamo v tektonickom zlome by mohli byť predzvesťou hroziaceho nebezpečenstva.
Unikátny podvodný prameň vedci nazvali Pythia´s Oasis, informoval britský Independent. Prameň Pythia´s Oasis odvádza vodu spod miestnych tektonických platí cez zlom nazývaný Cascadia Subduction Zone. Pozoruhodná kvapalina vystreľuje z hĺbky štyroch kilometrov spod morského dna na zlome tektonickej dosky.
archívne video
Tekutina, ktorá opúšťa morské dno je o deväť stupňov teplejšia ako okolitá morská voda. Spoluautor štúdie Evan Solomon, docent oceánografie na univerzite vo Washingtone, vyjadril značné obavy, že podobný jav ešte nikdy nebol pozorovaný.
"Skúmaný jav, a nielen bubliny metánu ale aj voda vychádzajúca z morského dna vystreľuje ako z hasiaceho prístroja. Je to niečo, čo som ešte nikdy nevidel a podľa mojich vedomostí ešte takýto jav ani nikdy nebol pozorovaný," uviedol v tlačovej správe docent oceánografie.
Odborníci sa však zhodli v jednom. Tento zlom predstavuje obrovské nebezpečenstvo a môže spôsobiť najväčšie zemetrasenie v dejinách Ameriky s magnitúdou 9 na severozápade Pacifiku. Vyjadrili dokonca obavy, že podobné úniky presakovania tekutín by sa mohli nachádzať aj na iných miestach, no potrebné sú ďalšie výskumy.