WASHINGTON - Nový izraelský špionážny softvér, ktorý pripomína známy Pegasus, je využívaný na sledovanie novinárov a opozičných politikov vo viacerých krajinách. V utorok to uviedla kanadská skupina Citizen Lab špecializujúca sa na problematiku kybernetickej bezpečnosti. Informuje agentúra AFP.
Nový softvér vyvinula firma QuaDream, ktorú založili bývalí predstavitelia izraelskej armády a niekdajší pracovníci spoločnosti NSO Group stojacej za softvérom Pegasus. Organizácia Citizen Lab uviedla, že identifikovala najmenej päť osôb, ktoré sa stali terčom špionážneho softvéru firmy QuaDream v Severnej Amerike, strednej a juhovýchodnej Ázii, Európe a na Blízkom východe. Boli medzi nimi viacerí novinári, predstavitelia politickej opozície či zamestnanec neziskovej organizácie.
Prístup má aj k fotkám
Softvér firmy QuaDream dokáže bez vedomia používateľa nahrávať audiozáznam z telefonátov, ako aj externé zvuky z mikrofónu zariadenia. Vie si tiež zaistiť prístup k fotografiám z kamier a ku zložkám telefónu či počítača.
Desať krajín
Spoločnosť Citizen Lab odhalila servery v desiatich krajinách, ktoré prijímali dáta zo zariadení sledovaných pomocou spomenutého softvéru. Boli medzi nimi napríklad Izrael, Singapur, Mexiko, Spojené arabské emiráty a Bulharsko. Firma QuaDream svoje služby a softvér ponúka vládnym subjektom v Singapure, Saudskej Arábii, Mexiku, Ghane, Indonézii a Maroku.
AFP približuje, že špionážne systémy, akým je i Pegasus, často využívajú vlády na sledovanie opozície, médií a aktivistov. Tieto programy je možné umiestniť na počítače a mobilné telefóny na základe phishingovej komunikácie a dokážu šíriť získané informácie smerom k operátorovi bez toho, že by sa o tom daný užívateľ dozvedel.