MOSKVA/LONDÝN - Briti sú čoraz nespokojnejší. Zatiaľ čo pulty v krajine zívajú prázdnotou a ľudia dostávajú zeleninu či vajcia na prídel, regály v Rusku sa prehýbajú pod hromadou čerstvých potravín. Snímky a videá naznačujú, že sankcie Západu voči Rusku obyvatelia necítia.
Rozhorčení Briti, ktorí dostávajú paradajky, uhorky, papriky a šaláty na prídel analyzujú vo svojich médiách ako je možné, že Rusi majú všetkého dostatok. V Británii totižto farmári bojujú s vysokými nákladmi na energie, čo im v zime bráni používať skleníky. Alebo aspoň nie v takej miere, aby zasýtili svojich obyvateľov. Dokonca mnoho z mladých farmárov sa obáva aj nadchádzajúcej sezóny. Jack Ward, výkonný riaditeľ Britskej asociácie pestovateľov, dodal: „Po celej krajine máme prázdne skleníky. Ľudia, ktorí by pestovali dve alebo tri úrody uhoriek ročne, to môžu znížiť len na jednu, pretože sa chcú vyhnúť spotrebe drahšej energie.“
K zelenine im však pribudli dokonca aj vajcia na prídel, pretože farmári nemôžu udržiavať sliepky v dostatočnom teple v halách. Problémy s dodávkami ovocia a zeleniny prišli s oznámením slabej sezóny v Španielsku a Maroku, ktoré zásobuje Britániu s takmer 80% ich spotreby ovocia a zeleniny. Britský denník DailyMail tvrdí na základe svojich informátorov, že život v Ruskom meste Perm sa nezmenil. Britský rodák John (67) a jeho ruská manželka Helena (51) povedali pre DailyMail, že žiadnu krízu nepociťujú. „Kríza, aká kríza? Napriek situácii na Ukrajine žijeme normálne. Sledujeme, čo sa deje v Británii s prázdnymi regálmi s potravinami. Sme v Rusku, pracujeme tu a netrpíme sankciami Západu.“ Manželia sa dokonca priznali, že vojna ich nezaujíma, „priemerný Rus sa stará o to, aby mal doma teplo, jedlo na stole, pohár vodky a osobnú bezpečnosť na ulici. To všetko máme. Vojna nič nezmenila.“
Ruská produkcia potravín je údajne dokonca na vzostupe aj vďaka bohatým zásobám energie a dovozu ovocia a zeleniny zo spriatelených krajín ako napríklad z Iránu. Čísla však jasne dokazujú, že sankcie vplyv na ruskú národnú ekonomiku majú. Vlani sa podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) prepadla ruská ekonomika až o 3,9 percenta, pričom očakávajú ďalšie poklesy.