BRUSEL - Európska komisia dnes navrhla zablokovať Maďarsku výplatu 7,5 miliardy eur zo štrukturálnych fondov Európskej únie pre pretrvávajúce nedostatky v boji s korupciou a pri kontrole verejného obstarávania. Maďarské reformy, ktorými chcela Budapešť docieliť odblokovanie peňazí, nie sú podľa exekutívy únie dostatočné. O návrhu EK budú rozhodovať členské štáty.
Komisia zároveň schválila maďarský plán obnovy, na základe ktorého má Budapešť dostať 5,8 miliardy eur z mimoriadneho krízového fondu. Výplatu peňazí však komisia podmienila zavedením ďalších reforiem. Komisia, europarlament i rad členských krajín únie dlhodobo kritizuje vládu premiéra Viktora Orbána pre nedostatky v kvalite právneho štátu vrátane systému rozdeľovania unijných peňazí, ktorý podľa nich nie je dostatočne zabezpečený proti korupcii a klientelizmu. Budapešť, ktorá sa potýka s vážnymi ekonomickými problémami a peniaze z únie kasy nevyhnutne potrebuje, uskutočnila sadu 17 reforiem dohodnutých s komisiou.
Výplatu peňazí však komisia podmienila zavedením ďalších reforiem
"Maďarsko sa bezpochyby vydalo správnym smerom. Riziko pre rozpočet EÚ však naďalej trvá, pretože v ústredných častiach reforiem zostávajú medzery," vyhlásil však dnes eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn. Komisia posiela členským štátom analýzu maďarských reforiem s odporúčaním, aby schválili zablokovanie spomínanej sumy. Tá predstavuje 65 percent maďarského podielu na trojici fondov určených na podporu menej rozvinutých regiónov v rámci kohéznej politiky vo viacročnom rozpočte EÚ na roky 2021 až 2027.
Maďarsko musí splniť 27 podmienok
Zablokovanie peňazí, ktorých prvá časť by do Maďarska za normálnych okolností putovala zhruba v druhej polovici budúceho roka, je tak teraz v rukách členských štátov. Hlasovať by o ňom mohli budúci utorok ministri financií, krajný termín na rozhodnutie je 19. decembra. Na schválenie návrhu je potrebná kvalifikovaná väčšina hlasov. Komisia dnes zároveň po mnohomesačnom dialógu s Budapešťou schválila maďarský investičný a reformný plán, ktorý môže krajinu otvoriť cestu k mimoriadnym dotáciám určeným najmä na zmiernenie následkov koronavírusovej krízy. Maďarsko však musí splniť 27 podmienok týkajúcich sa aj nezávislosti justičných orgánov a ďalších otázok právneho štátu.
Zmrazenie časti eurofondov pre Maďarsko nebolo prekvapujúce
Správa o zmrazení eurofondov pre Maďarsko nebola pre maďarskú vládu prekvapením, vyhlásil v stredu v Budapešti minister územného rozvoja zodpovedný aj za využitie európskych zdrojov Tibor Navracsics. Súčasne vyjadril nádej, že kabinet splní všetky požiadavky Európskej komisie tak, aby sa v roku 2023 Maďarsko dostalo ku všetkým fondom Európskej únie.
Minister na on-line tlačovej konferencii v súvislosti so zmrazením eurofondov podotkol, že doterajšie tempo plnenia požiadaviek v celku mohlo spôsobiť isté omeškania. "Legislatívny harmonogram, ktorý sa začal začiatkom septembra, obsahuje totiž termíny, ktoré sú ešte pred nami," spresnil. Maďarsko podľa jeho slov musí svoje zvyšné záväzky splniť rovnako precízne a dôsledne ako tie predchádzajúce, potom bude mať prístup k prostriedkom v rámci všetkých operačných programov.
Podľa Navracsicsa dôležitým prvkom vyhlásenia eurokomisie je, že odporučí schválenie národného plánu obnovy Maďarska v hodnote 5,8 miliardy eur. "Maďarský plán dostal najvyššie hodnotenie, s výnimkou jednej kategórie," zdôraznil. Poznamenal, že Maďarsku sa tak otvára možnosť podpísať dohodu o pláne obnovy a tento krok by mohol otvoriť aj cestu k kohéznym fondom.